Te teksty musicie przeczytać. Styczeń na Novinka.pl

Nasz tekst o knajpach w Brnie cieszył się Waszym ogromnym zainteresowanie. Na zdjęciu Brno w styczniu | fot. MichaEli/flickr

O czym w styczniu pisaliśmy na Novinka.pl? Prezentujemy szybki przegląd najciekawszych tekstów.

Wywiad rzeka z Nohavicą w księgarniach

Na początku stycznia zelektryzowała nas wiadomość, że dziennikarka Teresa Drozda pracuje nad książkowym wywiadem z Jaromírem Nohavicą. Publikacja – prawdopodobnie – ukaże się jeszcze w tym roku.

Powstało nowe wydawnictwo

Powstało nowe wydawnictwo specjalizujące się m.in. w promocji w Polsce czeskiej literatury. Czym jest Stara Szkoła – bo taką nazwę nosi nowa oficyna – i jakie są jej najbliższe plany opowiadał nam tłumacz i redaktor Mirosław Śmigielski, sprawca całego zamieszania. 27 stycznia ukazała się pierwsza książka Starej Szkoły. Jest nią powieść Evžena Bočka „Ostatnia arystokratka”, której fragment też można przeczytać na naszym portalu.

Kateřina Tučková i Lukáš Vavrečka

O literaturze pisaliśmy znacznie więcej. W styczniu opublikowaliśmy rozmowę z czeską pisarką Kateřiną Tučkovą. Jej książka „Boginie z Žítkovej” ukazały się po polsku, w przekładzie Julii Różewicz, nakładem wydawnictwa Afera.

Na Novinka.pl znajdziecie też fragment powieści Lukáša Vavrečki „Alibi na następną noc” w tłumaczeniu Anny Gnot.

Obrazkowe podróże po Czechach (i knajpy)

W obrazkową podróż po Czechach zabrała nas Natalia Bryła. Studentka bohemistyki z Uniwersytetu Opolskiego pisze kogo warto śledzić na Instagramie. Do 10 knajp w Brnie – przynajmniej wirtualnie – zabrała nas Eliza Pomichowska. To kolejny tekst w ramach cieszącego się wśród naszych Czytelników ogromną popularnością cyklu z poleceniami ciekawych czeskich knajp. Zachęcamy także, by odwiedzić Cieszyn, Ostrawę i Pragę.

A Ty masz chłopaka w Czechach?

Najchętniej czytanym tekstem okazał się dowcipny felieton „Mieć chłopaka Czecha”, w którym Eliza Pomichowska wyśmiewa polsko-czeskie stereotypy.

Tomáš Halík nie jest Charlie (czyli wielkie zamieszanie)

Sporo miejsca poświęciliśmy księdzu Tomášowi Halíkowi i jego kontrowersyjnej wypowiedzi w sprawie Charlie Hebdo. Czeski duchowny w artykule opublikowanym w dzienniku Lidové Noviny sprowokował dyskusję w sprawie Charlie Hebdo. Swoją polemikę rozpoczyna słowami: „Ja nie jestem Charlie”. Tekst spotkał się z ostrą krytyką ze strony czeskich publicystów, a o sprawie napisała Olga Bogdan. Opublikowaliśmy także tekst „Halík jak Terlikowski” autorstwa mieszkającego w Cieszynie poety, tłumacza i podróżnika Darka Jedzoka. Felieton Jedzoka spotkał się z krytyką Krzysztofa Kołka w artykule „Tomáš Halík, salto mortale i zatykanie ust [polemika z Darkiem Jedzokiem]”.

A Słowacy grają w hokeja

W styczniu pisaliśmy też o Słowacji. Gratulowaliśmy Słowakom medalu Mistrzostw Świata Juniorów w Hokeju.

[Łukasz Grzesiczak]

Podoba Ci się co robimy? Zostań z nami!

Lubisz obrazki? Śledź nas na Instagramie.
140 znaków wystarczy? Jesteśmy na Twitterze
Chcesz wiedzieć z pierwszej ręki? Lubisz dyskusję? Obserwuj prywatny profil Łukasza Grzesiczaka na Facebooku.
Novinka.pl ma też swój oficjalny profil na Facebooku

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress