Czechy w obrazkach. Kogo warto śledzić na Instagramie?

Kogo warto śledzić na Instagramie? W subiektywnym wyborze Natalii Bryły

To, czy współcześnie słowo pisane nieodwracalnie tonie w powodzi obrazów, pozostaje kwestią sporną. Natomiast nikt nie zaprzeczy rosnącej popularności fotograficznych serwisów społecznościowych, gdzie grafika jest najważniejszym narzędziem służącym do wyrażania siebie.

Współczesne społeczeństwo, przez wielu określane mianem obrazkowego, szczególnie upodobało sobie serwisy takie jak Facebook, Twitter czy Instagram. Użytkownicy uwieczniając ulotne chwile swojego życia starają się zachować ich klimat oraz dzieląc się nimi z innymi tworzą w ten sposób swoisty rodzaj komunikacji. To jednak nie tylko ważne i wzniosłe wydarzenia z życia stają się tematyką tych obrazów, ale także całkiem prozaiczne momenty naszej codzienności jak poranna kawa czy widok z okna. Całość nierzadko tworzy całkiem ciekawą mozaikę, o czym przekonałam się śledząc profile dotyczące niektórych aspektów życia Czechów. Obrazy, które mają to do siebie, że nie wymagają tłumaczenia sprawiają, że mamy okazję poznawać życie naszych sąsiadów bez obawy o barierę językową. Co odkrył przede mną Instagram?

Profile miast

Czechy obfitują w bardziej lub mniej znane, ale dla czechofila zawsze ciekawe zakątki. Zapewne nikogo to nie zaskoczy, ale największą liczbę użytkowników zainspirowała Praga. Stolica naszych sąsiadów jest fotografowana o każdej możliwej porze i z każdego dostępnego kąta. Urokliwe i nastrojowe lub też całkiem przeciętne obrazy udostępniają użytkownicy: aroundprague, insta.prague, citybe, pragueurbanadventures czy praguephotography, a ujęcia z wydarzeń kulturalnych znajdziemy na profilu GoOutcz. Swój profil posiada także miasto Ołomuniec – olomouc_city. Urokliwe widoki naturalnego piękna Czech, Moraw i Śląska prezentuje użytkownik Českopis, który regularnie wyłania spośród publikowanych zdjęć najlepsze ujęcie tygodnia.

Czeskie festiwale

Jednak większość miejsc znana jest z powodu rozgrywających się tam zdarzeń. W czasie moich poszukiwań natknęłam się na profile wydarzeń takich jak: Colours of Ostrava, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach (kviff) czy Hip Hop Kemp Hradec Králové (hiphopkemppl).
Wiele miejsc, osób czy wydarzeń nie posiada swoich oficjalnych profilów, ale to nie znaczy że nie znajdziemy nic na ich temat. Dzięki specjalnej formie znaczników – hashtag’ów, które prywatni użytkownicy wykorzystują do opisywania dodawanych przez siebie treści, bez problemu znajdziemy ujęcia z innych zakątków Republiki Czeskiej.

Jedzenie i alkohol

„Lubimy jeść i cały świat musi o tym wiedzieć” – oto naczelne hasło użytkownika czechfood, który udostępnia nie tylko smakowite ujęcia potraw, na których widok cieknie ślinka, ale dodaje także recenzje czeskich restauracji oraz podawanych tam dań. Po obfitym posiłku – oczywiście Becherovka (becherovkavoyager).

Czeskie media

Choć media zdecydowanie wybierają raczej Facebook’a czy Twitter’a, użytkownicy Instagrama również żywo reagują na każdy news. Jeśli chodzi o oficjalne konta, znajdziemy profile choćby takie jak: Česká Televize (czechtv), radio Evropa2 (e2cz) czy tygodnik Respekt (respektcz).

A co z czeskim humorem?

Wielu użytkowników serwisu Instagram zdecydowanie nadużywa hasztagów, sprawiając tym samym, że podpis obrazka ma często niewiele wspólnego z jego treścią. Mimo to, wśród gąszczu grafik oznaczonych jako #sranda czy #legrace zdarza się znaleźć kilka zabawnych ujęć. Oprócz tego, udało mi się również wyszukać profile twórców zabawnych nagrań parodiujących różne aspekty życia (nie tylko Czechów) – Viral Brothers: Eric Meldik (ericmeldik) oraz Čeněk Stýblo (cenekstyblo).

Polacy o Czechach?

Na Instagramie swoje profile prowadzą polscy użytkownicy: Czechofil (czechofil) oraz (oczywiście) Łukasz Grzesiczak z Novinka.pl. Na ciekawe grafiki użytkowników z całego świata możemy się również natknąć przebierając masy obrazów oznaczonych po prostu jako #czechy, #czechrepublic itd.

[Natalia Bryła]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress