Przed telewizorem [31 stycznia – 6 lutego]. Czego nie wolno przegapić

Agnieszka Holland będzie bohaterką nadchodzącego telewizyjnego tygodnia. Będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. jej serial „Gorejący krzew” | fot. materiał prasowy

Początkowo wydawało mi się, że nadchodzący tydzień przed telewizorem będzie dla czecho i słowakofilów niezbyt ciekawy. Na pierwszy rzut oka żadnych czeskich i słowackich filmów, a tylko koprodukcje filmowe z udziałem tych kinematografii. Niektóre wręcz tak egzotyczne, jak słowacko-austriacko-indyjski krótki metraż z Ale kino+, do obejrzenia jedynie wczesną niedzielną porą. Rzeczy być może ciekawe, ale tylko dla zagorzałych psychofanów. Kiedy jednak spojrzałam do programu Planete+, od razu trafiłam na „Gottland”. A potem moją uwagę przykuł czas antenowy zarezerwowany dla Agnieszki Holland, zarówno jako rozmówczyni jak i reżyserki. Bo sporo będzie tej utytułowanej ambasadorki czeskiej kultury w nadchodzącym tygodniu.

Niedziela, 1 lutego

Skoro świt rano chętnie obejrzałabym prawdziwą rzadkość na naszych domowych ekranach – „Tygrysa” (Tanec tigra), którego wyemituje Ale kino+ (1 lutego/niedziela, godz. 8.00). Reżyser Martin Repka nakręcił film krótkometrażowy z udziałem bollywoodzkich aktorów, w tym Nassera – tamilskiego aktora, producenta, scenarzystę, reżysera oraz autora tekstów piosenek. Fabuła tego krótkometrażowego dzieła wydaje się wkraczać w tematykę subkontynentalnej fabryki snów, albowiem do filmowca Sharmy przybywa tancerz Kader. Prosi o angaż… Ciekawe czy warto wstać o tak wczesnej porze, by poznać jego dalsze perypetie?

Wieczorem z kolei przełączę odbiornik na kanał Stopklatka TV, by o godz. 20.00 (1 lutego/niedziela) obejrzeć super produkcję filmową Kevina Reynoldsa z 2006 roku – „Tristana i Izoldę” (powtórka: 3 lutego/wtorek, 17.35). Zdjęcia, autorstwa polskiego operatora Artura Reinharda, kręcono w scenerii pięknych plenerów Irlandii, Kornwalii, ale i… architektury czeskiej Pragi. Celtycki poemat o wielkiej niespełnionej i niemożliwej do spełnienia miłości Reynolds odziera jednak z magii, tajemnicy i szaleństwa.

Niedzielną wisienką na torcie mogą być dwa pierwsze odcinki serialu „Gottland” (Planete+, godz. 23.00). Jeśli „Gottland”, to wiadomo – Mariusz Szczygieł, tu wzięty na warsztat przez młodych czeskich, polskich i słowackich twórców. Ze względu na godzinę projekcji, raczej dla wytrwałych. A następne części serialu w niedzielę (8 lutego) za tydzień.

Czytaj także: Ten film jest dziś Czechom bardzo potrzebny. O „Gottlandzie” pisze Olga Bogdan

Środa, 4 lutego

Gdybym miała wolne wczesne popołudnie, zapewne nie zapomniałabym o cyklicznym cotygodniowym wywiadzie z cyklu „Rozmowy istotne” (TVP Kultura, godz. 12.40) w mojej ulubionej stacji telewizyjnej. W najbliższą środę bohaterką programu będzie bowiem Agnieszka Holland, znana w świecie polska reżyserka filmowa i teatralna, nagrodzona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Czech za „zasługi w szerzeniu dobrego imienia państwa czeskiego”.

Tego samego dnia HBO2 (godz. 20.30) pokaże pierwszy odcinek reżyserowanego przez nią serialu „Gorejący krzew” (Hořící keř), poświęconego historii Jana Palacha. 16 stycznia 1969 roku student z Pragi w akcie protestu wobec bierności społeczeństwa po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia. Pierwsza część filmu opowiada o desperackim kroku młodego człowieka i testamencie, który pozostawił, a także o nerwowej reakcji władz na ten rozpaczliwy gest.

Czytaj także: „Gorejący Krzew” zdobył 11 Czeskich Lwów

Czwartek, 5 lutego

Kolejny odcinek „Gorejącego krzewu” (Hořící keř) w HBO 2 o godz. 20.40. Drugi odcinek miniserialu Agnieszki Holland i Kasi Adamik opowiada o kolejnym akcie samospalenia i o toczonych na prośbę matki Palacha przygotowaniach do wytoczenia procesu partyjnemu aparatczykowi… Widzimy szeroką paletę środków używanych przez władze, które mają zapobiec procesowi.

Piątek, 6 lutego

Ostatni – trzeci – odcinek serialu „Gorejący krzew” (Hořící keř) na HBO 2 (godz. 20.40). Odcinek ostatni rozpoczyna się osiem miesięcy po śmierci młodego człowieka. Początek długo odraczanego procesu. Pomimo druzgocących dowodów przedstawionych przez młodą prawniczkę, która wspiera matkę studenta, sąd odczytuje przygotowany zawczasu wyrok, uniewinniający oskarżonego… Dwadzieścia lat później widzimy ulotki ze zdjęciem Jana Palacha i gromadzących się ludzi. Dowiadujemy się o demonstracji, która staje się początkiem końca panującego ustroju. Piękna przejmująca końcowa scena.

[Magdalena Cyankiewicz]

 Podoba Ci się co robimy? Zostań z nami!

Lubisz obrazki? Śledź nas na Instagramie.
140 znaków wystarczy? Jesteśmy na Twitterze
Chcesz wiedzieć z pierwszej ręki? Lubisz dyskusję? Obserwuj prywatny profil Łukasza Grzesiczaka na Facebooku.
Novinka.pl ma też swój oficjalny profil na Facebooku

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress