10 knajp w Brnie, które musisz koniecznie odwiedzić [subiektywnie]

Vytopna to jeden z najciekawszych lokali w Brnie. Piwo serwuje tu pociąg z wagonikami | fot. materiały prasowe

Tuż po moim przyjeździe do Brna, mój znajomy stwierdził: „Brno to w zasadzie jedna, wielka hospoda”. Teraz, z perspektywy czasu, wiem, że miał rację. Znalezienie miejsca, w którym możemy napić się piwa nie zajmie nam więcej niż kilka minut. Z gąszczu lokali wybrałam jednak te, które wyróżniają się na tle innych. To subiektywny wybór. Na mojej liście znalazły się miejsca znane większości stałych bywalców brneńskich hospód (nawet jeśli nie cieszą się ich sympatią).

Vytopna, Hlinky 34 oraz Starobrněnská 12

To dwie czeskie hospody w odrobinę nowocześniejszym wydaniu. Lokale oferują wybór piw (Gambrinus Excelent 11°, Vekopopovický Kozel tmavý, Radegast Birell Nealkoholický 0°, Plzeňský Prazdroj 12°), drinki, a także szereg dań i zakąsek. Elementem, który przyciąga wielu (a może większość?) klientów jest sposób podawania piwa. Mianowicie, jest ono transportowane do stolika małym pociągiem z wagonikami. Nasze zamówienie „przyjeżdża” do nas. W ten sam sposób żegnamy się z pustymi kuflami. Warte zobaczenia, nie tylko dla miłośników kolei.

http://www.vytopna.cz

Bar, který neexistuje, Dvořákova 1

Mimo przewrotnej nazwy, bar istnieje i ma się bardzo dobrze. Każdy pasjonat historii lub ten, kto chciałby choć na chwilę przenieść się do czasów Tomáša Masaryka, powinien wybrać się w to miejsce. Cały lokal wygląda jak z okresu Pierwszej Republiki, do tamtych czasów możemy się przenieść w towarzystwie dobrego piwa. Często organizowane są tu wieczorki tematyczne – wówczas nie można wejść tu bez tematycznego przebrania. Obowiązkowy punkt dla koneserów wyjątkowych przestrzeni.

http://www.barkteryneexistuje.cz/

Pegas, Jiráskova 44

To miejsce idealne dla piwoszy i miłośników czeskiej kuchni. Prosty surowy wystrój pozwala skupić się na tym, co najważniejsze – piwie. Wszystkie piwa z oferty wytwarzane są na miejscu w minibrowarze. Na próżno szukać ich w jakimkolwiek innym lokalu.

http://www.pegas-jiraskova.cz/

Středověká Krčma, Náměstí Svobody 17

Jeśli podczas spaceru po Náměstí Svobody rzuci się Wam w oczy mężczyzna odziany w średniowieczne szaty, który chodzi jakby bez celu, nie macie do czynienia z podróżnikiem w czasie. Jesteście właśnie zapraszani do Średniowiecznej Karczmy. Ceramiczne naczynia, drewniane stoły i ławy, do tego skóry oraz futra. Całe wnętrze lekko tajemnicze, przyciemnione. Wszystko zaczyna smakować inaczej.

http://brno.stredovekakrcma.cz/

Čtyři růže, Veveří 32

Stylowe miejsce odwiedzane przez gości już od 1996 roku. Właściciel dba, aby do wyboru było zawsze minimum sześć rodzajów piwa. W ofercie masa przekąsek a także potrawy typowe dla czeskiej kuchni od lat przyrządzane w ten sam staranny sposób. Specjalnością lokalu są „Adamova žebra“ czy też „Švejkovo koleno“. Rustykalne wnętrze dla poszukiwaczy klasycznej, czeskiej hospody.

http://www.restaurace-laguna.cz/pivni-senk-ctyri-ruze/

Modrá růže, Kounicova 2

DO wybory nawet szesnaście piw z nalewaka, a do tego cena żadnego nie przekracza 30 koron. Nawet bardzo wybredny piwosz znajdzie coś dla siebie. Szeroki wybór steków, kuchnia czynna do 2:30 w nocy. To miejsce, które pozwolni zaspokoić nawet największy, nagły głód. Kameralne, mało widoczne z ulicy miejsce warte zatrzymania się na dłużej.

http://www.hospodyvbrne.cz/modra-ruze

Pivovarská Brno, Mendlovo náměstí 158/20

Dokąd wybrać się na piwo, jeśli nie do brneńskiego browaru? Starobrno, bo tak nazywa się wytwarzane w Brnie piwo, ma tylu miłośników, co i przeciwników. Pewne jest jedno – będąc w Brnie warto spróbować najbardziej znanego wytwarzanego tu piwa, szczególnie w samym sercu jego powstania. Dla zainteresowanych możliwe zwiedzanie browaru.

http://www.pivovarskabrno.cz/

Super Circus Panda, Šilingrovo náměstí 3

O tym barze musicie od kogoś usłyszeć. Inaczej zawsze będziecie omijać przesłonięte fioletowo-złotą kurtyną drzwi na rogu Šilingrovo Náměstí i ulicy Husovej. Istnienie tego miejsce to mała tajemnica. Kiedy już ją odkryjecie, do wnętrza zaprosi was obsługa, a waszym oczom ukaże się oryginalne, awangardowe wnętrze z pięknym barem i dziesiątkami możliwości jeśli chodzi o wybór napojów.

http://www.superpandacircus.cz/cz/

Stopková Plznenská Pivnice, Česká 5

Znajduje się w centrum. W środku czeka na nas szeroki wybór piw, a także innych alkoholi. Miłośnicy Becherovki czy śliwowicy nie będą zawiedzeni. W weekendy otwarty jest kącik dla dzieci. Transmitowane są najważniejsze wydarzenia sportowe.

http://www.kolkovna.cz/en/stopkova-plzenska-pivnice-16

Potrefená Husa, Starobrněnská 3

W nowoczesnym, lekko surowym wnętrzu czeka na nas jedenaście rodzajów piwa. Bogate menu, szereg deserów, sałatek, dań kuchni tradycyjnej jak i bardziej nowoczesnej. Miejsce warte odwiedzenia zarówno w porze obiadowej, jak i wieczorem.

http://www.husabrno.cz/jidelni-listek/pivo

[Eliza Pomichowska]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress