5 knajp w Czeskim Cieszynie, które trzeba odwiedzić [subiektywnie]

Kiedyś spotykali się tu artyści, handlarze bronią i prostytutki. Dziś w kawiarni Noiva nie ma nawet alkoholu | fot. www.noiva-tesin.cz

Restauracja i kawiarnie, które warto odwiedzić w Czeskim Cieszynie  w subiektywnym ujęciu mieszkającego nad Olzą Łukasza Grzesiczaka.

Bar u Huberta, Czeski Cieszyn, ul. Hlavní třída 3

Kultowe miejsce tuż za Mostem Przyjaźni, który łączy polska i czeską stronę miasta. Hospoda w czeskim stylu. W ciągu dnia można też zjeść obiad w miarę okazyjnej cenie. Jeśli Cieszyn ma tylko dwa eksportowe produkty – wafelki prince polo i Bar u Huberta. Niewielki ogródek o strony zaplecza znany tylko stałym bywalcom. Klimatu dodają piłkarzyki. Poziom jest wysoki, więc warto wcześniej potrenować w domu.

Sachsenberg Pivovar, Czeski Cieszyn, ul. Sokola Tůmy 15

Mijamy Bar u Huberta i zgodnie ze znakiem nakazu skrętu w prawo wchodzimy w ulicę Sokola Tůmy. Na jej końcu po lewej stronie znajdziemy rewelacyjne miejsce, które odwiedzić powinien każdy amator piwa. Mały browar oferuje rewelacyjne piwa smakowe (wiśniowe i śliwkowe), piwo pieprzowe i niefiltrowane. Piwo butelkowe można też zamawiać w internecie.

http://sachsenberg.webnode.cz

Restauracja La Cascada, Czeski Cieszyn, ul. Nádražní 10

Restauracja w hotelu, niemal vis a vis dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie (nie mylić z Hotelem Piast). Obok kina Central w Czeskim Cieszynie. Latem chłodny ogródek, który pozwala znieść upały. Smaczne jedzenie – w karcie między innymi zupa czosnkowa z grzankami, szynką i żółtkiem (około 6 zł), bryndzowe haluszki (około 13 złote) i duży wybór smażonego sera. Do picia między innymi Kofola i Vinea.

Kawiarnia Noiva, Czeski Cieszyn, Hlavní 1

Kiedyś spotykali się tam przemytnicy i bohema. Dziś, zrekonstruowana w 2010 roku kawiarnia, która mieści się tuż za Mostem Przyjaźni jest oddziałem Miejskiej Biblioteki w Czeskim Cieszynie.

Kawiarnia i restauracja Avion powstała w 1933 roku jako przybudówka zbudowanego przez rodzinę Wiesner hotelu „National”. Słynęła z modernistycznej bryły i niepowtarzalnego klimatu. Była uosobieniem losów środkowoeuropejskich – na fasadzie budynku znajdowały się napisy po czesku, niemiecku i polsku: Kavarna – Kaffeehaus – Kawiarnia. Przed II wojną światową ogniskowało się tu życie towarzyskie i artystyczne obu części miasta. Gdy do Czeskiego Cieszyna wkroczyli hitlerowcy, kawiarnia zniknęła.

Po latach kawiarnia Avion (pod szyldem Noiva – Avion czytany wspak; prawa do nazwy Avion są już zajęte) wróciła na stare miejsce i na kulturalną mapę Cieszyna. Świetne miejsce, szkoda, że bez alkoholu i otwarte w niezrozumiałych godzinach (w niedzielę nieczynne).

http://www.noiva-tesin.cz

Čajka, Czesky Cieszyn, Střelniční 215/18

Zielona wyspa w centrum miasta, przy Moście Wolności (tym, którym samochodem wraca się do Polski). Ogromy wybór herbat, szisza. Warto spróbować.

http://www.czajka.cz

Uwaga. W każdej z knajp można płacić w złotówkach. Kurs wymiany najczęściej proponowany w lokalach jest mniej opłacalny niż ten w kantorach, ale nie jest bandycki.

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
1 komentarz dla tego wpisuWyślij swoje
  1. w noivie nie sprzedają alkoholu, bo taki był warunek uzyskania środków z funduszu europejskiego. alkohol bedzie dostepny, ale po minięciu wyznaczonego czasu

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress