Zaskakujący wynik sondażu. Dotąd mocno eurosceptyczni Czesi przekonali się do Unii Europejskiej

flagaUE

Eurosceptyczni Czesi przekonują się do UE | fot. europa.eu

* To nie jest namiętna miłość, ale pierwszy raz od 2010 roku wejście Czechów do UE popiera więcej niż połowa obywateli.

* Zaskakujące wyniki przynosi sondaż opinii publicznej Instytutu Badań Empirycznych STEM. 53 proc. Czechów zagłosowałoby dziś za wejściem do Unii Europejskiej. Według sondażu tej samej firmy Unia Europejska cieszyła się w 2017 roku poparciem 45 proc Czechów. W 2016 roku obecność  Czechów w UE popierało 38 proc. dorosłej populacji.

stem1

Poparcie Czechów do idei wspólnej Europy jest najwyższe od kwietnia 2011 roku | fot. STEM.cz

Sondaż przeprowadzono w kwietniu 2018 roku na 1046 respondentach, którzy ukończyli 18 lat. STEM zapytał Czechów, czy respondenci zagłosowaliby „tak”, gdyby znów odbyło się referendum za wejściem Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej.

Ostatni raz – wedle sondażu STEM – wejście do Czech do UE cieszyło się poparcie ponad połowy społeczeństwa w listopadzie 2010 roku. Od tego czasu większość Czechów była przeciw akcesji. Najmocniej eurosceptyczni Czesi byli we wrześniu 2015 i maju 2016 roku, kiedy przeciw obecności kraju w UE było aż 62 proc. obywateli.

stem2

Największe poparcie dla UE jest wśród najmłodszych Czechów. Najbardziej eurosceptyczne są osoby, które skończyły 60 lat | fot. STEM.cz

Największymi euroentuzjastami są najmłodsi Czesi. Aż 63 proc. Czechów w wieku między 18 a 29 lat zagłosowałoby teraz za wejście do UE. Im Czech starszy, tym sceptyczniej nastawiony do UE. Pośród Czechów, którzy skończyli 60 lat, aż 55 proc. z nich jest przeciwnikami obecności ich kraju w Unii.

stem3

Największy euroentuzjazm jest pośród Czechów z wykształceniem wyższym. Najniższy jest wśród osób z wykształcenie podstawowym i średnim bez matury | fot. STEM.cz

Okazuje się, że im wyższe wykształcenie, tym większe poparcie dla UE. Pośród Czechów z wyższym wykształceniem ideę wspólnej Europy popiera aż 69 proc. ankietowanych. W grupie osób z wykształcenie podstawowym i średnim bez matury poparcie dla UE wynosi jedynie 44 proc.

Referendum w sprawie wejście Republiki Czeskiej do UE odbyło się w czerwcu 2003 roku. Wzięło w nim udział 55 proc. uprawnionych. 77 proc. Czechów opowiedziało się za wejściem do UE.

Więcej po czesku na stronie Stem.cz

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress