7 słowackich zespołów muzycznych, które warto znać

Živé kvety podczas koncertu w Bratysławie | fot. www.zivekvety.sk

Nikt nie zaprzeczy temu, że Słowacja to dość mały kraj. Jednak i w małym kraju bez trudu można znaleźć wartościowych twórców muzyki. Poniżej przedstawiam zestawienie moich „siedmiu wspaniałych” współczesnej słowackiej sceny muzycznej.

Horkýže Slíže

Punkrockowa grupa z Nitry. Zaczęli grać w 1992 roku i do teraz są jednym z najpopularniejszych słowackich zespołów. Grają bardzo żywiołowo, ich teksty są dowcipne i pełne inteligentnego humoru. Nie stronią też od dosadnych, wręcz wulgarnych słów, co sprawia problem popularnym mediom.

Jana Kirschner

Piosenkarka z Martina, która jeszcze kilka lat temu nie trafiłaby do moich „siedmiu wspaniałych”. Nazywana Pierwszą Damą Słowackiego Popu dwa lata temu wydała album Krajina rovina, który diametralnie zmienił nie tylko moje postrzeganie jej dokonań. Jest to do tej pory ostatnia płyta, ale dzięki niej przekroczyła granice popu. Zaprezentowała dojrzały, nastrojowy, intymny materiał z folkowymi i elektronicznymi elementami. Sama napisała całą muzykę i wszystkie teksty. Tych piosenek nie usłyszycie w radiu, ale warto je przesłuchać w domowym zaciszu.

Longital

Zespół z Bratysławy, który trudno zaklasyfikować. Mieszanka gitar, elektroniki i muzyki eksperymentalnej bezapelacyjnie stawia ich na piedestale słowackiej sceny niezależnej. Często koncertują w Polsce, więc łatwo się przekonać na żywo o ich umiejętnościach.

Polemic

Grupa odnajdująca się w klimatach ska i reggae. Ich początki sięgają końca komunizmu na Słowacji. Piosenki są pełne życia i swobody, a teksty i teledyski humoru.

Tublatanka

Metalowy, w pewnym okresie rockowo-popowy, zespół. Na scenie nieprzerwanie od 30 lat. Na Słowacji i w Czechach otoczeni kultem. Wokalista, Maťo Ďurinda, obdarzony jest charakterystycznym głosem, którego nie sposób nie rozpoznać.

Zóna A

Przedstawiciele punkowej sceny, aktywni już niemal 30 lat. Na Słowacji zespół legendarny. W czasie komunizmu mieli problemy z koncertowaniem, wydawali jedynie na nielegalnych nośnikach. Znani z bezkompromisowych tekstów. Po prostu żywa klasyka.

Živé kvety

Bratysławska rockowo-poetycka kapela, której frontmanką jest pisarka Lucia Piussi. Jest ona również autorką większości tekstów, więc dobrze jest się w nie wsłuchać, zwłaszcza, że często mają społeczno-polityczne zabarwienie. Credo grupy zawiera się we fragmencie ich piosenki:

„Słabym głosem powiedz silne zdania
Nawet jeśli wszyscy mieliby głos silniejszy niż ty
Ja wierzę w siłę słów”
(„Slabým hlasom povedz silné vety
Aj keby všetci mali silnejší hlas ako ty
Ja verím v silu slov”).

[opracowała Agnieszka Molińska]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
2 total comments on this postWyślij swoje
  1. Jakby komuś było mało, przyjemnie się słucha także zespołu Puding Pani Elvisovej :)

  2. A ja lubię „Sto much”

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress