Internetowy kurs języka słowackiego dostępny teraz także dla Czechów

źródło: Slovake.eu

Nauka języka słowackiego szybko, łatwo, przyjemnie i bezpłatnie? To możliwe dzięki stronie internetowej slovake.eu, teraz dostępnej również po czesku.

Zanim wybierzecie się na Słowację, możecie nauczyć się języka słowackiego nie wychodząc z domu. Na stronie slovake.eu dostępny jest kurs językowy na poziomie A1 i A2. Znajdziecie tam m.in.: ćwiczenia on-line, quizy, przystępnie podaną gramatykę oraz gry dydaktyczne, które pomagają przećwiczyć poznane słownictwo. To wszytko uzupełniają słowniki oraz ciekawostki dotyczące Słowacji. Po zarejestrowaniu się na stronie można także podyskutować z pozostałymi użytkownikami na forum.

Strona dostępna jest w ośmiu wersjach językowych: polskiej, litewskiej, angielskiej, niemieckiej, francuskiej, esperanto, a od 21-go sierpnia – czeskiej. W dwudziestą rocznicę podziału Czechosłowacji, przetłumaczono ją na czeski, żeby umożliwić sąsiadom naukę w ich języku. Czeska wersja powstała przy współpracy z Uniwersytetem Masaryka, na którym studiuje ponad 5,6 tys. Słowaków. Na wydziale informatyki stanowią oni aż 40 procent studentów.

Dzięki umowie z 2001 roku między czeskim i słowackim Ministerstwem Szkolnictwa, kandydaci na studia z obydwu krajów są przyjmowani na tych samych warunkach i mogą studiować w swoim języku ojczystym. To mimo wszystko wymaga znajomości dwóch języków, zwłaszcza od pedagogów. Słowacy częściej mają kontakt z językiem czeskim, niż Czesi ze słowackim. Pojawiły się nawet obawy, że za kilkadziesiąt lat będą porozumiewać się między sobą po angielsku. Slovake.eu ma zapobiec „amnezji językowej” oraz oduczyć korzystania z programów do tłumaczeń on-line, które często wypaczają treść. Przykładowo słowackie przysłowie „Nemý hluchému nepomôže” (Niemy głuchemu nie pomoże) zostało przetłumaczone jako „Głupi głuchy nie pomaga”.

Strona powstała w ramach projektu Slovak Online w oparciu o międzynarodowy projekt „lernu!“. Realizacji podjęła się słowacka organizacja młodzieżowa Edukácia@Internet przy współpracy z m.in.: Instytutem Językoznawstwa Ludowita Sztura Słowackiej Akademii Nauk – Słowacja oraz Wyższą Szkołą Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie – Polska.


Ewa Gajewska

Adres strony: http://slovake.eu/pl/

 


1 komentarz dla tego wpisuWyślij swoje
  1. chcę się nauczyć języka słowackiego

    PROSZĘ

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress