Nauka języka słowackiego szybko, łatwo, przyjemnie i bezpłatnie? To możliwe dzięki stronie internetowej slovake.eu, teraz dostępnej również po czesku.
Zanim wybierzecie się na Słowację, możecie nauczyć się języka słowackiego nie wychodząc z domu. Na stronie slovake.eu dostępny jest kurs językowy na poziomie A1 i A2. Znajdziecie tam m.in.: ćwiczenia on-line, quizy, przystępnie podaną gramatykę oraz gry dydaktyczne, które pomagają przećwiczyć poznane słownictwo. To wszytko uzupełniają słowniki oraz ciekawostki dotyczące Słowacji. Po zarejestrowaniu się na stronie można także podyskutować z pozostałymi użytkownikami na forum.
Strona dostępna jest w ośmiu wersjach językowych: polskiej, litewskiej, angielskiej, niemieckiej, francuskiej, esperanto, a od 21-go sierpnia – czeskiej. W dwudziestą rocznicę podziału Czechosłowacji, przetłumaczono ją na czeski, żeby umożliwić sąsiadom naukę w ich języku. Czeska wersja powstała przy współpracy z Uniwersytetem Masaryka, na którym studiuje ponad 5,6 tys. Słowaków. Na wydziale informatyki stanowią oni aż 40 procent studentów.
Dzięki umowie z 2001 roku między czeskim i słowackim Ministerstwem Szkolnictwa, kandydaci na studia z obydwu krajów są przyjmowani na tych samych warunkach i mogą studiować w swoim języku ojczystym. To mimo wszystko wymaga znajomości dwóch języków, zwłaszcza od pedagogów. Słowacy częściej mają kontakt z językiem czeskim, niż Czesi ze słowackim. Pojawiły się nawet obawy, że za kilkadziesiąt lat będą porozumiewać się między sobą po angielsku. Slovake.eu ma zapobiec „amnezji językowej” oraz oduczyć korzystania z programów do tłumaczeń on-line, które często wypaczają treść. Przykładowo słowackie przysłowie „Nemý hluchému nepomôže” (Niemy głuchemu nie pomoże) zostało przetłumaczone jako „Głupi głuchy nie pomaga”.
Strona powstała w ramach projektu Slovak Online w oparciu o międzynarodowy projekt „lernu!“. Realizacji podjęła się słowacka organizacja młodzieżowa Edukácia@Internet przy współpracy z m.in.: Instytutem Językoznawstwa Ludowita Sztura Słowackiej Akademii Nauk – Słowacja oraz Wyższą Szkołą Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie – Polska.
Ewa Gajewska
Adres strony: http://slovake.eu/pl/
martyna
10 styczeń 2013
chcę się nauczyć języka słowackiego
PROSZĘ