Przegląd polskiej prasy 29 sierpnia-4 września 2012

Przegląd prasy | fot. sxc.hu

Po wakacyjnej przerwie prezentujemy kolejny czeski i słowacki przegląd polskiej prasy.  Tym razem o: wprowadzeniu euro w Czechach oraz rekordowym zainteresowaniu czeską walutą ze strony inwestorów, bojkocie rocznicy konstytucji przez byłego premiera Słowacji, planach przejęcia tatrzańskich wyciągów przez słowacką spółkę oraz próbach pozbycia się z Czeskiego Cieszyna uciążliwych domokrążców.

29.08.2012

„Rzeczpospolita” publikuje rozmowę z premierem Petrem Nečasem na temat przystąpienia Czech do strefy euro. Premier uważa, że Czesi powinni zadecydować w referendum o przyjęciu nowej waluty. Opowiada się również za dalszą integracją w ramach UE, zgodną z modelem tzw. zmiennej geometrii. Dzięki niemu państwa wyrażające chęć głębszej integracji nie będą blokowane przez kraje, które nie są jeszcze na to gotowe. Z drugiej strony nie będą do tego procesu przymuszane.  W rozmowie premier tłumaczy także, dlaczego Czechy nie zdecydowały się na podpisanie paktu fiskalnego.

31.08.2012

„Dziennik Gazeta Prawna“ pisze o tym, że popyt na czeskie obligacje dwukrotnie przekroczył podaż. Ratingi Czech są wyższe niż większości państw strefy euro, tym samym dołączyły one do grona bezpiecznych przystani na rynku finansowym. Korona czeska cieszy się również dużą popularnością wśród inwestorów. W sierpniu była drugą najmocniej rosnącą walutą na rynkach wschodzących. Niski dług publiczny Czech (44 proc. PKB), wysoko oceniana wiarygodność kredytowa oraz niski koszt ubezpieczenia czeskiego długu, to kolejne argumenty, które przyciągają inwestorów. W ubiegłym tygodniu czeski rząd sprzedał pakiet dziewięcio- i pięcioletnich obligacji, których rentowność spadła do rekordowo niskiego poziomu. Gazeta przewiduje jednak, że wzrost wartości korony odbije się negatywnie na eksporcie.

Serwis Gazeta.pl zamieszcza informację PAP, dotyczącą zbojkotowania przez byłego premiera Słowacji Vladimira Mecziara, obchodów 20. rocznicy uchwalenia konstytucji. Jeden z partyjnych kolegów Mecziara wyraził przypuszczenie, że w ten sposób chciał on zaprotestować przeciwko planom rządu przesunięcia Dnia Konstytucji jako święta państwowego na niedzielę. Były premier nie podał przyczyny swojego zachowania. Mecziar jako jeden z głównych architektów podziału Czechosłowacji, wynegocjował w 1992 roku z Vaclavem Klausem zasady rozdzielenia państw.

03.09.2012

Słowacy chcą kupić tatrzańskie koleje, informuje Dziennik Gazeta Prawna. Największej słowackiej spółce branży turystycznej – Tatry Mountain Resorts, zależy na jak najszybszym rozpoczęciu prywatyzacji Polskich Kolei Linowych. Do wzięcia jest 9 kolei, siedem wyciągów (m.in na Kasprowy Wierch i Gubałówkę) oraz trasy narciarskie. Obecnie spółka posiada pięć ośrodków narciarskich m.in.  Łomnicę i Chopok, a od ubiegłego tygodnia również Szpindlerowy Młyn w Czechach. Teraz do jej oferty może dołączyć Zakopane, które sprzeciwia się przejęciu przez Słowaków. Wspólnie z Poroninem, Kościeliskiem i Bukowiną powołało spółkę PKG, która weźmie udział w prywatyzacji.

04.09.2012

Katowicki dodatek Gazety Wyborczej przedstawia godny naśladowania pomysł władz Czeskiego Cieszyna na pozbycie się nachalnych domokrążców. Mieszkańcy sami zadecydują, czy w mieście zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży obwoźnej. Mogą głosować przy pomocy formularza dostępnego w urzędzie miejskim i w internecie. Z dotychczasowych ankiet wynika, że większość opowiada się za wprowadzeniem zakazu. Jako powód pojawia się głównie poprawa bezpieczeństwa. Podobne przepisy obowiązują już w kilku czeskich miejscowościach. W Czeskim Cieszynie z woli mieszkańców obowiązuje już zakaz używania głośnych kosiarek w niedzielę i święta.

Oprac. Ewa Gajewska

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress