Wystawa prac Jiříego Kolářa we Wrocławiu

Twórczość Jiříego Kolářa jest znana w Polsce, chociaż jego prac prawie nigdy tu nie wystawiano | fot. materiały organizatora

W ubiegłym roku mieliśmy okazję podziwiać prace Jiříego Kolářa w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wystawa w MOCAK-u była w Polsce pierwszą od lat prezentacją twórczości jednego z najwybitniejszych czeskich artystów. Kolejną – „Korespondáž”, można będzie zobaczyć we Wrocławiu od 1 lipca do końca lata.

Wystawa odniosła ogromny sukces na początku roku w Galerii Narodowej w Pradze. Składa się na nią niemal sto kolaży powstałych między latem 1986 a jesienią 1987, które artysta codziennie tworzył i wysyłał z Paryża w ramach wymiany za listy od dwudziestoletniej Francuzki Béatrice Bizot. Młoda studentka zwierzyła się artyście na początku znajomości, że marzy o zostaniu dziennikarką. Kolář, chcąc ją zmotywować do rozwoju talentu, zaproponował wymianę: jego kolaże za jej listy. W ten sposób powstało prawie czterysta skromnych rozmiarów prac, prezentujących niemal wszystkie techniki, które artysta wykorzystywał. Uzupełnieniem wystawy są rzeźby Bizot, która pomimo wsparcia ze strony czeskiego przyjaciela, nie została dziennikarką. Tytuł „Korespondáž” powstał na wzór nazw, które Jiří Kolář wymyślił dla swoich technik (roláž, proláž, muchláž).

Ekspozycję można będzie oglądać we wnętrzach wrocławskiego Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5). Głównym organizatorem jest Muzeum Miejskie Wrocławia przy współpracy z Galerią Narodową w Pradze oraz Czeskim Centrum w Warszawie. Wernisaż zaplanowano na 4 lipca. Weźmie w nim udział właścicielka wszystkich prac – Béatrice Bizot.

Jiří Kolář (1914-2002) – czeski poeta, dramaturg, tłumacz i plastyk. Po zakończeniu edukacji w szkole podstawowej zarabiał jako stolarz. W 1934 roku zaczął tworzyć surrealistyczne kolaże i pisać wiersze inspirowane poetyzmem i futuryzmem. Po raz pierwszy wystawiał w 1937 roku. Był jednym z założycieli czeskiej Grupy 42 (Skupina 42), składającej się z literatów i plastyków. Więziony w okresie stalinowskim, po 1970 roku otrzymał zakaz publikowania. Zdobył światową sławę jako plastyk, często wystawiając swe prace  w latach 70-tych,  między innymi w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Po 1979 roku przebywał na emigracji, mieszkając głównie w Paryżu. W 1997 roku zdecydował się na powrót do Pragi, gdzie mieszkał aż do śmierci.

[eg/materiały organizatora]

1 komentarz dla tego wpisuWyślij swoje
  1. Organizatorem jest Galeria Miejska we Wrocławiu a nie Muzeum Miejskie. To dwie różne instytucje.

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress