Wystawa „Andy Warhol. Konteksty” od 11 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

Kowboje i Indianie (John Wayne), 1986 | fot. materiały promocyjne

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wystawę najsłynniejszego przedstawiciela pop-artu – Andy’ego Warhola. Po raz pierwszy w Polsce zostaną zaprezentowane jego prace z prywatnej kolekcji Zoya Museum w Modrej na Słowacji.

Na wystawie „Andy Warhol. Konteksty” można będzie zobaczyć 60 serigrafii oraz trzy rysunki. Prace wybrano z różnych okresów od 1969 r. do 1987r., aby przedstawić przekrój twórczości artysty, jego ewolucję oraz różnorodne fascynacje. Dla organizatorów wystawy, kluczem do odczytania życia i twórczości Warhola są kontrasty. Chcą ukazać artystę balansującego pomiędzy skrajnościami: sacrum a profanum, figuracją a abstrakcją, USA a Słowacją. Zestawione ze sobą, pozwolą widzowi na nowo rozszyfrować mistrza pop-artu.

Dopełnieniem ekspozycji będą archiwalne fotografie, pochodzące m.in. ze zbiorów agencji fotograficznej MAGNUM, książki, czasopisma oraz obszerne komentarze umieszczone na ścianach z ukrytymi pod QR –codami słowami artysty.  Wystawie towarzyszyć będą wykłady, spotkania i pokazy filmowe. Dla dzieci przygotowano specjalną ścieżkę do zwiedzania. W sprzedaży pojawi się dwujęzyczny katalog z reprodukcjami dzieł i tekstami krytycznymi. Wystawa potrwa do 10 lutego. Partnerami są Konsulat Generalny USA oraz Konsulat Generalny Republiki Słowacji w Krakowie.

Andy Warhol (1928–1987) technikę serigrafii doprowadził do perfekcji. Głównie portretował gwiazdy szklanego ekranu, popularnych polityków, symbole amerykańskiej popkultury. Sam artysta wspominał, że źródła tej fascynacji sięgają jego dzieciństwa, kiedy przykuty do łóżka przez chorobę, zbierał wycinki z gazet o swoich idolach i godzinami słuchał radia. Marilyn Monroe, butelki coca-coli, puszki zupy Campbell to najbardziej rozpoznawalne elementy z ikonografii prac artysty. Jego charakterystyczny styl składają się: multiplikacja, silne kontrasty barw i uproszczenie. „Chcę być maszyną do robienia obrazów. Zarabiać pieniądze to sztuka, pracować to sztuka, ale robić dobre interesy – to sztuka największa” to jedna z jego najbardziej znanych wypowiedzi.

[eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress