[Kraków] Wystawa grafiki artystycznej: Ostrawa – Cieszyn

Eugeniusz Delekta, z cyklu Znaki i symbole VII, 90x62cm, 2012

Jeszcze do 27 maja można w Krakowie obejrzeć wystawę, na którą składają się pracę 4 wybitnych grafików z dwóch ośrodków akademickich Czech i Polski: z Ostrawy i Cieszyna.

Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zorganizowały dwie wystawy, które równolegle prezentują 4 wybitnych artystów grafików z dwóch ośrodków akademickich Czech i Polski; z Ostrawy i Cieszyna. W Galerii Międzynarodowego Centrum Sztuk Graficznych (Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych Kraków, Rynek Główny 29, II piętro) można zobaczyć prace prof. Zbynka Janáčka z Uniwersytetu Ostrawskiego i prof. Eugeniuszem Delektą z Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a Galeria Humberta 3 w Katedrze Grafiki Warsztatowej Wydziału Grafiki (Kraków, ul. Humberta 3) pokazuje twórczość prof. Małgorzaty Łuszczak z Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i prof. Marka Sibinsky’ego z Uniwersytetu Ostrawskiego.

Są to osobowości o zdecydowanie odmiennej optyce artystycznej i odmiennych celach, łączy ich jednak wspólny kierunek fascynacji technologicznych; eksploracja obszarów grafiki cyfrowej. Ujawnia się to nawet wówczas, gdy samo medium drukarskie należy do klasycznych. Wszyscy mają ugruntowaną pozycję artystyczną i rozpoznawalny język, ale wciąż zaskakują świeżością nowych propozycji – uważa Krzysztof Tomalski, kurator wystawy.

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress