Słowacja wybiera prezydenta [aktualizacja]

Licznie zebrani w siedzibie Smer – SD słowaccy dziennikarze czekają na konferencję prasową premiera Roberta Ficy | fot. łg

Znamy wyniki prezydenckich wyborów na Słowacji. Zwyciężył urzędujący premier Robert Fico (28 procent), tuż za nim jest filantrop Andrej Kiska (24 procent). To prawdziwa niespodzianka.

Frekwencja wyniosła 43,4 procenta. Wybory wygrał Robert Fico z poparciem 28 procent, tuż za nim są Andrej Kiska (24 procent) i Radoslav Procházka (21,2 procent).

To absolutna niespodzianka. Jeszcze na dwa tygodnie przed głosowanie sondaże pokazywały, że Robert Fico wygrywa z Andrejem Kiską o 15 puktów procentowych, a niektórzy komentatorzy mówili nawet o tym, że urzędujący premier może wygrać prezydencki wyścig już w pierwszej turze.

Na Słowacji jest uprawnionych do głosowania 4,3 miliona osób. Wszystko wyjaśni się za dwa tygodnie. 29 marca w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkają się Rober Fico i Andrej Kiska.

O fotel głowy państwa walczyło 14 kandydatów, w tym urzędujący premier Robert Fico. Lokale wyborcze otwarto już o 7., a pierwotnie głosowanie miało potrwać do 22. Ze względu na awarię prądu w miejscowości Veľká Lomnica wybory przedłużono tam do 23., a dwie godziny później podano pełne wyniki sobotnich wyborów.

Łukasz Grzesiczak

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress