Dziś w Mikołowie o czeskim „Buszującym w zbożu”. Spotkanie ze Stachowskim

Czeska literatura też ma swojego „Buszującego w zbożu”, jest nim „…będzie gorzej” Jana Pelca. Książka ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Czarne w tłumaczeniu mieszkającego w Katowicach Jana Stachowskiego. W piątek (14 marca) o godzinie 18 tłumacz i znawca literatury czeskiej będzie gościem promocji książki w Instytucie Mikołowskim.

„…będzie gorzej” ukazała się po czesku nakładem emigracyjnego wydawnictwa w 1985 roku, po polsku opublikowano ją w 1989 roku, jeszcze w samizdacie. Wówczas czytelnikom oddano tylko dwie jej części, ta ostatnia – i uczciwie przyznajmy – najsłabsza została przetłumaczona dopiero niedawno na potrzeby najnowszego wydania.

Czytelników często zaskakiwał wulgarny język, śmiałość opisu scen erotycznych i nihilizm. Nic więc dziwnego, że powieść ukazała się w atmosferze skandalu i poruszenia. Dziś ta brawurowa opowieść o środowisku czeskiego undergroundu jest nie tylko świadectwem niedostosowania i ucieczki przed paskudnym światem czechosłowackiej normalizacji, ale może być też czytana jako biblia wszystkich tych, którzy nie chcą dać zawładnąć się światu korporacji i poprawności politycznej.

Źródło: CJG Katowice
 
[łg]
O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress