Fico nowym prezydentem Słowacji? Wybory w marcu

Robert Fico podczas spotkania z prezydentem Barackiem Obamą w Białym Domu | fot. vlada.sk

W marcu Słowacy wybiorą nowego prezydenta. Wszystko wskazuje, że będzie nim obecny premier Robert Fico.

Pierwsza tura słowackich wyborów prezydenckich odbędzie się 15 marca. O fotel głowy państwa walczyć będzie 15 kandydatów. Jeśli żaden z nich nie zdobędzie poparcia co najmniej 50 procent głosujących zdecyduje druga tura wyborów, w której 29 marca zmierza się dwaj kandydaci z najwyższym poparciem. Zwycięzca zastąpi obecnego prezydenta Ivana Gašparoviča, którego druga kadencja upływa 15 czerwca.

Do zgłoszenia kandydatury konieczne było zebranie co najmniej 15 tys. podpisów obywateli Słowacji lub uzyskanie poparcia co najmniej 15 deputowanych. Za faworyta uchodzi obecny szef rządu Robert Fico, który sprawuje ten urząd od 2012 roku. Fico był też premier Słowacji w latach 2006-2010. 18 grudnia 2013 roku premier ogłosił chęć ubiegania się o to stanowisko prezydenta.

Eksperci przywidują zwycięstwo Roberta Ficy, cieszącego się dziś na Słowacji polityka o największym poparciu społecznym, który cieszy się opinią obrońcy interesów mniej zasobnych materialnie warstw społeczeństwa. „Objęcie przez Roberta Ficę urzędu prezydenta byłoby ukoronowaniem jego krajowej kariery politycznej. Dla 50-letniego Ficy jest to prawdopodobnie jednak ostatnia, tak dobra okazja do startu w wyborach prezydenckich, a elekcja ułatwi mu ewentualną przyszłą karierę w instytucjach międzynarodowych” – uważają Jakub Groszkowski i Mateusz Gniazdowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

O ile komentatorzy zgodni są co do ewentualnego zwycięstwa Ficy, trudno przewidzieć przyszły kształt słowackiej sceny politycznej po wyborach prezydenckich, w których wygrałby obecny premier. „Spodziewana wygrana Ficy wprawdzie pozwoli jego partii zachować wszystkie kluczowe pozycje w państwie, ale może zaowocować podziałami wewnętrznymi i przyczynić się do spadku poparcia dla Smeru. W wyborach parlamentarnych w 2012 roku dwie trzecie głosów zdobytych przez Smer oddano bezpośrednio na Ficę. Nawet wpływowy minister spraw wewnętrznych Robert Kaliňák, typowany często na następcę premiera, cieszy się słabszym autorytetem w partii i zdecydowanie mniejszą popularnością społeczną niż obecny premier” – uważają eksperci OSW.

Największym poparciem – poza Ficą – cieszą się Pavol Hrušovský z Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH) oraz Andrej Kiska, założyciel jednej z największych fundacji charytatywnych na Słowacji.

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress