Przegląd polskiej prasy 8-14 sierpnia 2012

Przegląd prasy | fot. sxc.hu

Przedstawiamy skrót czeskich i słowackich wiadomości z ubiegłego tygodnia. Tym razem dowiecie się: dlaczego warto odwiedzić Ołomuniec, kto jest Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego oraz co ekonomia ma wspólnego z religią.

 

08-21.08. 2012

W tygodniku „Polityka” Jacek Żakowski rozmawia z Tomášem Sedláčkiem, jednym z najważniejszych młodych ekonomistów świata. W Polsce niedawno ukazała się jego książka „Ekonomia dobra i zła”, będąca spojrzeniem na ekonomię z perspektywy rozwoju filozofii, religii, antropologii, sztuki i pop-kultury. W wywiadzie pisarz opowiada o kryzysie sięgającym korzeni naszej cywilizacji, Starym i Nowym Testamencie w ekonomii, powiązaniach między gospodarką i religią oraz wierze w liczby, niewidzialną rękę rynku i Boga Wzrostu.

11-12.08.2012

„Dziennik Zachodni” zaprasza do Ołomuńca. Poleca zwiedzającym m.in.: Pałac Biskupi, gotycką katedrę św. Wacława, Muzeum Archidiecezjalne oraz 35-metrową barokową kolumnę Trójcy Przenajświętszej. Jest ona znakiem rozpoznawczym miasta, wpisanym w 2001 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gazeta przypomina także historię miasta biskupów i arcybiskupów. To tutaj przybyli z misją ewangelizacyjną Cyryl i Metody, już w drugiej połowie IX wieku. Pierwsze biskupstwo powstało w Ołomuńcu w XI wieku, a w 1777 zostało podniesione do rangi arcybiskupstwa. Jako przykład bogactwa biskupów, dziennik podaje karetę z XVII w, którą wjeżdżali do miasta po intronizacji. 17-metrowy pojazd zdobi złoto, szmaragdy, diamenty. O przepychu świadczą także wnętrza pałacu, znane z filmu „Sissi”.

13.08.2012

„Dziennik Zachodni” oraz „Gazeta Wyborcza” informują, że Czeszka Joanna Klimsza została Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego. Pokonała prawie 170 obcokrajowców. Konkurs był organizowany w ramach XXII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Dyktando pt.”Dżdżyste londyńskie igrzyska” przygotowała prof. dr hab. Jolanta Tambor.

oprac. Ewa Gajewska

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress