Przegląd polskiej prasy [16-24 lipca 2012]

Tej książki i żadnej innej Milana Kundery nie przeczytasz w formie ebooka

O trudnej drodze do zwrotu majątku Kościołów w Czechach, Milanie Kunderze, który nie zgadza się publikację swoich książek w formie ebooków i nowej drodze, która połączy Polskę i Słowację. Prezentujemy czeski i słowacki przegląd polskiej prasy.

16 lipca 2012

„Gazeta Wyborcza” i „Rzeczpospolita” piszą o trudnej drodze do zwrotu majątku Kościołów w Czechach. W nocy z piątku na sobotę tamtejsza Izba Poselska zatwierdziła rządową propozycję restytucji mienia Kościołów i gmin żydowskich. Państwo ma zwrócić zagrabiony i znacjonalizowany po wojnie majątek o łącznej wartości ok. 3 mld euro. To ok. 2500 budynków, 25 tyś. ha gruntów i 175 tyś. ha lasów. Stanowią one zaledwie 56 procent własności, do której rości sobie prawo Kościół i inne związki wyznaniowe. Pozostała część, ma być zrekompensowana w postaci odszkodowań pieniężnych wypłacanych przez 30 lat z odsetkami.

Przyjęcie propozycji przez izbę niższą, nie oznacza jednak zamknięcia kwestii restytucji. O trudnościach z tym związanych, może świadczyć historia jej przeprowadzenia. W ciągu ubiegłych 21 lat, próby trzykrotnie zakończyły się niepowodzeniem. Powodem jest m.in. krytyczne nastawienie społeczeństwa do Kościoła katolickiego oraz „zaciskanie pasa” przez rząd, które ma skutkować podniesieniem cen leków, wprowadzeniem opłat za studia i obniżeniem emerytur. Wątpliwości opozycji wzbudza także wartość rynkowa wycenionego majątku. Nawet jeśli senat zatwierdzi ustawę, jest mało prawdopodobne, że podpisze ją prezydent Vaclav Klaus, ponieważ pojawiają się liczne apele społeczne o odłożenie tej kwestii na „lepsze czasy”.

17 lipca 2012

„Dziennik Zachodni” potwierdza plany połączenia drogi S69 z Bielska-Białej do Zwardonia ze słowacką autostradą D3, dzięki której szybciej dostaniemy się na Słowację. Dyrekcja drogowa ma wyłonić w drodze przetargu wykonawcę brakującego odcinka autostrady D3 Svrčinovec – Skalite w kierunku Zwardonia. Na te 12 kilometrów kierowcy długo czekali. Obecnie na odcinku drogi krajowej nr 12 Svrčinovec – Skalite obowiązuje ograniczenie tonażu do 7.5 tony. Słowacy zapewniają, że po otwarciu ofert przetargowych 15 sierpnia, prace ruszą we wrześniu lub październiku tego roku. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2015 i będzie kosztować 366 mln euro.

19 lipca 2012

Gazeta Wyborcza informuje o tym, że polscy wydawcy prasowi współpracujący ze słowacką firmą Piano Media zdecydowali się na wspólny system pobierania opłat za treści udostępniane w Internecie. Spółka nakłoniła wydawców do współpracy na taką dużą skalę. Są to m.in.: Agora, Murator, Ringier Alex Springer Polska, Media Regionalne, Polskapresse, Edytor oraz Polskie Radio. Opłaty na stronach ma wprowadzić 26 dzienników i 11 magazynów. Dostęp do wszystkich treści będzie wynosił 9.90 zł tygodniowo, 19,9 zł miesięcznie lub 199 zł rocznie. Każda firma indywidualnie zadecyduje jaki procent informacji obejmie opłatami. Na Słowacji pierwszy miesiąc funkcjonowania systemu przyniósł 40 tyś. euro. Dziennik „SME” na starcie wprowadził opłaty dla kilku procent tekstów. W projekcie nie uczestniczą wydawcy Polityki, Wprost i Rzeczpospolitej, ale planują również wprowadzenie opłat we własnym zakresie. Od początku sierpnia do września czytelnicy będą mogli bezpłatnie przetestować dostęp do materiałów za pośrednictwem Piano Media.

24 lipca 2012

Serwis Gazeta.pl podaje, że Milan Kundera zabronił publikacji swoich książek w formie ebooków. Do tej pory autor był znany ze swojej niechęci do ekranizacji własnych powieści oraz tłumaczenia ich na język czeski. Dopiero teraz okazuje się, że nie jest również zwolennikiem swoich książek w cyfrowym formacie. Podczas przemówienia wygłoszonego podczas odbioru nagrody Prix de la BNF (przyznawanej przez Francuską Bibliotekę Narodową) pisarz wspomniał, że od kilku lat, do wszystkich umów dodaje klauzulę stwierdzającą, że jego powieści nie mogą być publikowane w innej formie, niż tradycyjna książka. Na stronie Booklips.pl znajdujemy uzasadnienie, że powodem tej decyzji jest obawa autora o przyszłość papierowych książek. Chce on, aby jego powieści pozostały wobec nich lojalne.

[opr. Ewa Gajewska]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress