Czeskie teatry wołają o pomoc

Do akcji przyłączą się również warzywa z Opavy | fot. Tomáš Ruta

Plenerowy koncert musicalowy „Nędznicy” w wykonaniu Teatru Miejskiego z Brna, rozpoczął dziś kampanię informacyjną ”Pomozte svému divadlu”. Akcja ma zwrócić uwagę na problem finansowania lokalnych teatrów w Czechach.

Kampania informacyjna ”Pomozte svému divadlu” („Pomóżcie swojemu teatrowi”) została zorganizowana przez Związek profesjonalnych teatrów w Republice Czeskiej zrzeszający 31 placówek. Jest reakcją na niesprawiedliwy podział przyznawanych dotacji. Środki przeznaczone na ten cel przez Ministerstwo Kultury trafiają głównie do placówek w stolicy, podczas gdy wszystkie pozostałe teatry razem wzięte, otrzymują dziesięciokrotnie mniej pieniędzy. Organizatorzy kampanii są oburzeni sytuacją, w której 15 procent obywateli dostaje 10 razy większą dotację do biletu niż 85 procent mieszkańców innych miast republiki. Pomimo wielokrotnych prób nawiązania dialogu z władzami, sytuacja nie uległa poprawie. Dlatego postanowiono nagłośnić problem w mediach, tak aby stał się tematem ogólnonarodowej dyskusji o finansowaniu lokalnych scen. Protestujący chcą, aby państwo w równym stopniu wspierało wszystkie teatry oraz wywiązało się z ustalonych zobowiązań.

W latach 90-tych teatry regionalne stały się instytucjami miejskimi. Powstał wówczas system tzw. kooperacyjnego finansowania instytucji kulturalnych, który miał sprawiedliwie rozdzielać dotacje przez władze centralne, wojewódzkie oraz miejskie. Po 20 latach sytuacja przedstawia się tak, że w 93 procentach są one dofinansowywane przez miasta.

W ramach kampanii od 5 do 21 września w czeskich miastach będą się odbywały bezpłatne spektakle lokalnych teatrów na wolnym powietrzu. Na Piazzetcie Tatru Narodowego w Pradze podczas trwania akcji wystąpi ponad 20 grup teatralnych z różnych regionów. Przedstawienia uzupełnią wystąpienia dyrektorów placówek oraz aktorów. Widzowie będą mogli wyrazić swoje poparcie nie tylko oklaskami, ale także podpisując przygotowaną petycję.  Dowiedzą się również o problemach, z którymi na co dzień borykają się lokalne sceny. Kampanię wspiera szereg znanych aktorów oraz artystów,  na których karierę te teatry wywarły ogromny wpływ i dobrze wiedzą jak istotna jest ich rola w życiu kulturalnym. Są to m.in.:Martin Stránský, Pavla Tomicová, Václav Postránecký, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík,  Jan Schmid, Jiří Lábus, Josef Somr, Květa Fialová.

Program: http://www.pomoztesvemudivadlu.cz/program-kampane/

Strona wydarzenia: http://www.pomoztesvemudivadlu.cz/

Facebook: http://www.facebook.com/pomoztesvemudivadlu

Ewa Gajewska

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress