Prezydent Vaclav Klaus będzie sądzony za zdradę przez Trybunał Konstytucyjny

Klaus uważa, że oskarżenie jest próbą oczernienia jego prezydentury| fot. zpravy.idnes.cz 

Wczoraj wieczorem na zamkniętym posiedzeniu czeski Senat zadecydował, że Vaclav Klaus zostanie postawiony przed Trybunałem Konstytucyjnym. Orzeknie on, czy ustępujący prezydent dopuścił się naruszenia konstytucji m.in. ogłaszając amnestię.

Decyzja o rozpoczęciu procedury impeachmentu została przegłosowana stosunkiem głosów 38-30. Premier Petr Neczas uznał wynik głosowania za „polityczną zemstę” zdominowanego przez lewicę Senatu. Jeśli prezydent zostanie uznany za winnego, grozi mu utrata urzędu (co ma znaczenie symboliczne, ponieważ w czwartek ustępuje), prezydenckiej emerytury i prawa do kandydowania w przyszłości w wyborach. Będzie to również oznaczało koniec jego politycznej kariery.

Głównymi zarzutami senatorów było ogłoszenie na początku roku kontrowersyjnie szerokiej amnestii, która oznaczała m.in. wypuszczenie na wolność 1/3 czeskich więźniów oraz zakończenie prowadzonych śledztw przeciwko osobom oskarżonym o przestępstwa gospodarcze na ogromną skalę. Oprócz tego senatorowie uznali, że prezydent lekceważył konstytucję, odmawiając ratyfikowania niektórych traktatów unijnych (m.in. planu utworzenia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, chociaż zyskał on aprobatę czeskiego parlamentu).

Agencja Reuters decyzję nazywa „dramatycznym, ale w znacznej mierze symbolicznym gestem”, który ukazuje wyraźnie podziały, do jakich doprowadził Klaus w czeskim społeczeństwie oraz jak wielu dorobił się wrogów. Impeachment będzie rzutował na spuściznę po polityku, który „niektórych w Europie rozgniewał swymi eurosceptycznymi poglądami” – pisze agencja.

Sekretarz generalny czeskiego Trybunału Konstytucyjnego Ivo Pospiszil przekazał agencji CTK, że oskarżenie Klausa zostanie potraktowane priorytetowo, ale wyrok w tej sprawie zapadnie najwcześniej pod koniec marca.

[eg, PAP]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress