Vaclav Klaus został ostrzelany plastikowymi kulkami podczas otwarcia mostu w Chrastawie

Pavel Ondrouš strzelił do Vaclava Klausa a potem nie zatrzymywany dał wywiad dziennikarzowi TV Nova | fot. TV Prima

Dziś podczas uroczystości otwarcia mostu w Chrastawie (okolice Liberca), 26- letni mężczyzna oddał kilka strzałów do prezydenta Vaclava Klausa z plastikowego pistoletu. Prezydentowi nic się nie stało, ale jego ochrona nie zareagowała na atak. Napastnik spokojnie odszedł i udzielił wywiadu Telewizji Nova. Policja zatrzymała podejrzanego.

Ochrona prezydenta Klausa całkowicie zawiodła, co każdy wczoraj mógł zobaczyć na filmie nakręconym podczas incydentu. Prezydent szedł otoczony przez tłum, kiedy mężczyzna znalazł się tuż obok, przyłożył plastikową broń do boku prezydenta i oddał kilka strzałów. Nikt nie reaguje. Dopiero sam zaatakowany, obraca się w stronę napastnika i spogląda zaskoczony. Później odwraca się w stronę swojego ochroniarza. Ten nie reaguje. Napastnik spokojnie odchodzi.

Tego dnia prezydent otwierał nowy most, który miasto straciło podczas powodzi w 2010 roku. Wcześniej w Starej Boleslavi brał udział w procesji, która odbywa się co roku przy okazji święta św. Wacława. Zdarzenie miało miejsce ok. godz. 15. Po ataku prezydent pozostał na miejscu i uczestniczył zaplanowanych uroczystościach. Później pojechał na badania do praskiego Głównego Szpitala Wojskowego. Lekarz, który zakładał mu opatrunek, powiedział czeskiej telewizji, że prezydent ma tylko niewielką ranę na łokciu, która nie wymaga szycia.

Świadkowie twierdzą, że usłyszeli siedem wystrzałów z plastikowej broni. Był to pistolet do gier typu airsoft. Tego typu broń jest produkowana jako model w skali 1:1 i trudna do odróżnienia od prawdziwej. Prezydent nie chciał oficjalnie skomentować, tego co się stało. Stwierdził jedynie, że ludzie są szaleni. Nie ukrywał natomiast złości na swoją ochronę, której wypomniał, że tym razem się nie popisali. Ochroniarze pozwolili napastnikowi znaleźć się w bezpośredniej bliskości prezydenta, kilkakrotnie wystrzelić i spokojnie odejść. Zanim zatrzymała go policja, zdążył jeszcze udzielić wywiadu, w którym wyjaśnia motywy swojego postępowania i chęć zaprotestowania przeciwko władzy. „Wyciągnąłem ten pistolet dlatego, że politycy są wobec narzekań ludzi całkowicie głusi i ślepi” – powiedział TV Nova. Napastnikiem okazał się 26 -letni robotnik z Liberca, Pavel Ondrouš. Pytany o poglądy polityczne, odpowiedział, że jest komunistą. Po rozmowie z telewizją zatrzymała go policja. Miał jeszcze przy sobie gaz pieprzowy. W tej chwili jest przesłuchiwany.

Zobacz film

Nie tylko napastnik z Liberca protestuje w tak skrajny sposób przeciwko obecnej władzy. Brneński niezależny teatr Feste przygotował ostatnio spektakl „Pohřbívání“ [„Pogrzebanie”], który jest mocną i dosłowną krytyką prezydentury Vaclava Kalusa. Reżyserii tego spektaklu podjął się Jiří Honzírek, sztukę napisał Roman Sikora. Spektakl rozpoczyna się sceną pogrzebu urzędującego prezydenta Klausa przy rozbrzmiewającym wzruszającym śpiewie Daniela Landy. W Internecie na popularnym portalu eBay pojawiły się oferty sprzedaży prezydenta Klausa w luksusowej trumnie. Na pogrzeb przypominający atmosferę z filmów sci-fi – pod nieobecność Angeli Merkel – przybywa Vladimir Putin.

[Ewa Gajewska]

 

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress