Nowy most połączy Cieszyn i Czeski Cieszyn

Polska (na górze) i czeska (na dole) propozycja mostu | materiał UM Cieszyn

Milion euro – tyle będzie kosztowała nowa kładka nad Olzą, która połączy Cieszyn i Czeski Cieszyn.

Kładka powstanie pomiędzy obecnym mostem Wolności i Przyjaźni. Na moście Wolności przed laty znajdowała przejście graniczne, którym można było wjechać do Czech, przez most Przyjaźni można było wjechać do Polski. Przez długi czas ruch na obu mostach był jednokierunkowy. Do dziś jednokierunkowy jest most Wolności.

Most powstanie dzięki współpracy magistratów po obu stronach Olzy. Jego wstępny koszt szacowany jest na 1 milion euro, 85 procent tej kwoty pokryją fundusze unijne, pozostałą częścią oba miasta podzielą się po połowie. Nie znany jest jeszcze termin oddania kładki, wkrótce dojdzie do wyboru projektu wspólnej inwestycji, w tym momencie Polacy i Czesi przedstawili swoje propozycję.

Nowy most wpisuje się w projekt rewitalizacji cieszyńskiej Wenecji.

Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku otwarto nową przeprawę nad Olzą. Most Sportowy – taką nazwę otrzymał – służy spacerowiczom i rolkarzom. Upatrzyli go sobie także zakochani, którzy – podobnie jak w przypadku krakowskiej kładki łączącej Kazimierz i Podgórze – zostawiają na nim kłódki symbolizujące ich miłość.

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress