Polacy – spośród swoich sąsiadów – najbardziej lubią Czechów i Słowaków. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS w lipcu i w sierpniu. Na dalszych miejscach znaleźli się (kolejno) Niemcy, Litwini, Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie.
CBOS od ponad dwudziestu lat bada stosunek Polaków do innych narodów, w tym także
do najbliższych sąsiadów. Instytut w lipcu i w sierpniu 2015 roku po raz kolejny postanowił zbadać polskie stereotypy o naszych sąsiadach. Respondentów w pytaniu otwartym poproszono o podanie cech charakterystycznych dla sąsiadów.
Pogodny jak Czech
51% polski badanych ma jakiekolwiek wyobrażenie o typowym Czechu. Czech dla Polaka najczęściej jest pogodny, radosny, wesoły, uśmiechnięty, z poczuciem humoru (16%). Nasz sąsiad z Republiki Czeskiej jest – w ocenie Polaków – dobry, przyjazny, wrażliwy, pomocny (7%), a także miły, sympatyczny i uprzejmy (7%).
Czym Polakom kojarzą się Czesi? Badania nie zaskakują. Typowy Czech to smakosz i znawca piwa (5%). „Porównywalnie często Polacy uważają, że Czech potrafi korzystać z życia, lubi się bawić, ma pewną swobodę pozwalającą mu cieszyć się życiem (4%). Do innych mocnych stron Czechów zaliczamy także ich otwartość, tolerancyjność (3%), pracowitość (2%), pragmatyzm, gospodarność i przedsiębiorczość (2%), gościnność (1%), solidność (1%), a także to, że są dobrymi sąsiadami, lubiącymi nas, mającymi z nami dobre relacje (2%)” – czytamy w raporcie CBOS-u zatytułowanym „Jak Polacy postrzegają swoich sąsiadów”.
Czesi w zasadzie bez wad
Czechów kochamy tak bardzo, że w zasadzie nie przypisujemy im żadnych negatywnych cech. Część z respondentów uważa, że Czesi są złymi sąsiadami – nastawionymi do nas nieprzychylnie, z którymi mamy złe relacje (2%). Jak wynika z badań CBOS-u sporadycznie Polacy wiążą z Czechami takie cechy, jak: nieuczciwy, fałszywy (1%), leniwy (1%), niezorganizowany, chaotyczny (1%), niesympatyczny, niekulturalny (1%), zmienny, nieprzewidywalny (1%).
Słowak jak Czech (tylko trochę mniej)
Okazuje się, że nastawienie Polaków do Czechów i Słowaków jest bardzo zbliżone. Nie przypadkiem przecież wielu Polaków nie odróżnia jednych od drugich, zbyt wiele razy słyszeliśmy przecież o czeskich Tatrach. Badanym określenie cech typowego Słowaka przysporzyło więcej trudności niż scharakteryzowanie przeciętnego Czecha. „Stereotyp Słowaka jest mniej wyrazisty – prawie dwie trzecie ankietowanych (63%) nie potrafiło podać żadnej cechy typowego przedstawiciela tej nacji” – czytamy w raporcie CBOS-u.
O Słowakach rzadko źle
Badani, którzy byli w stanie wymienić jakieś cechy typowego Słowaka, najczęściej sądzą, że jest on – podobnie jak Czech – pogodny, radosny, wesoły, ma poczucie humoru (7%), sympatyczny, uprzejmy, miły, życzliwy (7%), a także przyjazny, serdeczny, pomocny, dobry (6%). Rzadziej pojawiały się takie cechy, jak: pracowity (2%), zaradny, przedsiębiorczy (2%), otwarty, tolerancyjny (2%), nastawiony do nas przychylnie, mający z nami dobre relacje (2%), potrafiący korzystać z życia, lubiący zabawę (2%), gościnny (1%), zdecydowany, pewny siebie (1%), godny zaufania (1%).
Cechy negatywne przypisujemy Słowakom niezwykle rzadko. Jeśli już to się zdarza to mówimy o Słowakach w kontekście nieuczciwości (1%) czy złośliwości, egoizmu i braku uprzejmości (łącznie 1%).
[łg]