Polacy najbardziej lubią Czechów

Czesi są w oczach Polaków najbardziej lubianym narodem | fot. fotbal.idnes.cz

Z sondażu CBOS wynika, że Czesi są najbardziej lubianym narodem w Polsce. Drugie miejsce w rankingu zajęli Słowacy.

Badania dotyczące „aktualnych problemów i wydarzeń” prowadzono od 3 do 9 stycznia na reprezentatywnej losowej grupie ponad 1200 dorosłych Polaków. Zadaniem respondentów było m.in. określenie swojego nastawienia do 36 narodów i grup etnicznych przy pomocy siedmiopunktowej skali stopnia sympatii lub niechęci.

Trzeci raz z rzędu pierwsze miejsce na liście najbardziej lubianych narodów zajęli Czesi. Sympatię do nich zadeklarowało 51 proc., a niechęć zaledwie 13 proc. badanych. Słowacy z 48 proc. są na drugim miejscu. Kolejne wskazane przez respondentów narodowości to Anglicy, Włosi i Hiszpanie. Najbardziej nielubiani są Romowie (niechęć zadeklarowało 52 proc. badanych) i Rumuni (41 proc.). Lepsze notowania niż w ubiegłym roku mają Rosjanie, Turcy, Żydzi i Palestyńczycy.

Zdaniem CBOS, Polacy zwykle deklarują sympatię do narodów, które stanowią dla nich pozytywną grupę odniesienia, a  poziom rozwoju społeczno­-ekonomicznego ich kraju jest wyższy niż Polski. Wpływ mają również takie czynniki, jak: bliskość kulturowa, zaszłości historyczne, bieżące wydarzenia społeczno­-polityczne i osobiste doświadczenia związane np. z wyjazdami turystycznymi i zarobkowymi.

[PAP, eg]

 

 

1 komentarz dla tego wpisuWyślij swoje
  1. Przykry jest wynik Rumunów w tej ankiecie. Obawiam się , że większość ankietowanych nigdy nie była w tym kraju a ich pojęcie o Rumunach jest mniej więcej takie jak przeciętnego Czecha, mieszkającego dalej niż 100 km od granicy, o Polsce

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress