Nowe pociągi z Wrocławia do Czech

KolejeDolnoslaskie

Nowe polsko-czeskie połączenie kolejowe Kolei Dolnośląskich | fot. materiał prasowy

Koleje Dolnośląskie połączą Wrocław z Czechami. Jeszcze w tym roku będzie pociąg Wrocław Główny – Kłodzko – Lichkov. Wiosną firma uruchomi weekendowe połączenie Wrocław Główny – Adršpach.

Dziś Koleje Dolnośląskie realizują dwa połączenia z Czechami: Jelenia Góra – Trutnov oraz Szklarska Poręba – Liberec. W nowym rozkładzie znajdzie się pierwsze obsługiwane przez KD bezpośrednie połączenie Wrocławia z Czechami.  10 grudnia firma otwiera połączenie na odcinku Wrocław Główny – Kłodzko – Lichkov.

Natomiast od 28 kwietnia, dzięki współpracy z czeską spółką GWTR, uruchomione zostanie weekendowe połączenie Wrocław Główny – Adršpach. Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mogli odwiedzić słynne czeskie Skalne Miasto.

Udane testy polskich pociągów 

Jak informują Koleje Dolnośląskie, testy polskich pojazdów za naszą południową granicą już się zakończyły. – Testy naszych pięcioczłonowych EZT w Czechach były niezbędne, jeżeli chcemy jeździć po tamtejszych torach. Głównym celem było sprawdzenie kompatybilności pojazdów z czeską infrastrukturą. Sprawdzana była zwłaszcza współpraca pantografu z siecią trakcyjną oraz działanie wysuwanych stopni ułatwiających wysiadanie z pojazdu. Testy zakończyły się sukcesem, co cieszy zwłaszcza, że testy były nadzorowane przez Drážni úřad (czeski organ ds. bezpieczeństwa) oraz SŽDC (czeski narodowy zarządca infrastruktury) – podkreśla Piotr Malepszak, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich.

Schloss_Adersbach

Renesansowy zamek w Adršpachu | fot. Olaf1541 / CC BY-SA 3.0

Bilety i nowe taryfy 

Pojawi się także nowa oferta „Taryfa Polska-Czechy”, która zastąpi obecną „Taryfę MPS” oraz ofertę „Praga z KD”. W ramach nowej taryfy będą dostępne dwa rodzaje biletów jednorazowe na przejazd „tam” i dwudniowe na przejazd „tam i z powrotem”. Od grudnia taryfa ta obejmie dwa odcinki:

  • Wrocław Gł. – Szklarska Poręba Jakuszyce – Harrachov – Liberec / Josefův Důl / Železný Brod – Praha hl.n.
  • Wrocław Gł. – Międzylesie – Lichkov – Ústí nad Orlicí – Brno hl.n. / Praha hl.n.

Za przejazd każdego z odcinków granicznych będzie obowiązywała jednakowa opłata 4,00 zł (z ulgą 50% dla dzieci). Z Wrocławia do Pragi będzie można pojechać już za 50 zł – w każdy dzień tygodnia i przez cały rok.

Od grudnia posiadacze „Biletu Sudeckiego”, biletu „Podróżuj z KD” i miesięcznego sieciowego będą mogli na ich podstawie podróżować do stacji Harrachov i Lichkov bez konieczności nabycia dodatkowych biletów.

Bilet całodniowy na Czechy za 99 zł

Ponadto do systemu sprzedaży KD zostanie wprowadzona czeska oferta biletu jednodniowego sieciowego, która będzie obowiązywać we wszystkich pociągach ČD na terenie całej Republiki Czeskiej do północy. Bilet dla 1 osoby będzie kosztował 99 zł. Podróż będzie można rozpocząć i zakończyć bez dodatkowych opłat już po polskiej stronie granicy – na stacjach Szklarska Poręba Jakuszyce i Międzylesie.

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress