W 2018 roku Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się po raz dwudziesty. Organizatorzy ogłosili już listę pierwszych filmowych gości, którzy na przełomie kwietnia i maja przyjadą do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.
Kino na Granicy obchodzi w tym roku dwudziestkę. „Świętowanie!” będzie jednym z tematów tegorocznej edycji, ale nie zabraknie również „Niespokojnego kina 1968 roku”. W programie cieszyńskiego przeglądu retrospektywy Krzysztofa Zanussiego i Jana Hřebejka, którzy będą gośćmi festiwalu. Nieziemski wymiar zbliżającej się wielkimi krokami 20. edycji przeglądu zwiastuje tegoroczna grafika Kina na Granicy.
Krzysztof Zanussi i Jan Hřebejk przyjadą nad Olzę
Gwiazdy znowu zabłysną nad Cieszynem. Wśród znakomitych gości będą bohaterowie retrospektyw – reżyserzy Krzysztof Zanussi i Jan Hřebejk. Polski artysta zasłynął m.in. filmami „Struktura kryształu”, „Życie rodzinne”, „Spirala” czy „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Gośćmi festiwalu będą również ulubieni aktorzy Krzysztofa Zanussiego z Mają Komorowską i Jackiem Poniedziałkiem na czele.
Z kolei każde z dzieł czeskiego twórcy oczekiwane jest przez widzów i krytyków z napięciem. W Cieszynie będzie można zobaczyć m.in. „Niewinność” („Nevinnost”) czy „Musimy sobie pomagać” („Musíme si pomáhat”), ale też jego najnowszą trylogię Zahradnictví: „Rodinný přítel”, „Dezertér”, „Nápadník”.
Balanga filmowa w Cieszynie i Czeskim Cieszynie
– Jak urodziny, to zabawa i „Świętowanie!” – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy. – Będziemy spoglądać w niebo i czekać na spadające gwiazdy, by móc pomyśleć życzenie. Zupełnie tak samo, jak podczas zdmuchiwania świeczek na urodzinowym torcie. Taka będzie 20. edycja festiwalu i taka jest tegoroczna grafika autorstwa Iwony Cichy. Wesela i stypy, prywatki i jubileusze – każda okazja jest dobra do zabawy. My proponujemy najlepszą balangę filmową, bo Kino na Granicy nie ma żadnych granic – zabawa do upadłego.
50 lat po Praskiej Wiośnie
Tegorocznej edycji cieszyńskiego festiwalu przyświecają ważne daty. Jednym z tematów przewodnich będą wspomnienia wydarzeń polskiego marca ’68 i inwazji na Czechosłowację z sierpnia ’68, kończącej praską wiosnę. W 2018 roku minie 50 lat od czasu brutalnego stłumienia przez komunistyczne władze wolnościowych porywów mieszkańców Polski i Czech.
– Ta bolesna historia wciąż żyje w pamięci wielu z nas – mówi Jolanta Dygoś, dyrektor festiwalu. – Chcemy o tych wydarzeniach z przeszłości przypominać i rozmawiać.
Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Warto już teraz zadbać o wejściówki na projekcje, spotkania i koncerty. Karnety można kupić na stronie internetowej www.kinonagranicy.pl
Kino na Granicy po raz 20.
Przegląd Filmowy Kino na Granicy to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku w jednym mieście, Cieszynie – Czeskim Cieszynie, ale w dwóch krajach, Polsce i Czechach. Polega na prezentacji polskiej, czeskiej i słowackiej kinematografii (z akcentem węgierskim). Projekcjom filmowym (retrospektywy, cykle tematyczne, kino gatunkowe oraz nowości) towarzyszy szereg dodatkowych imprez i akcji (spotkania z reżyserami i twórcami filmowymi, prelekcje, dyskusje, promocje książek).
W tym czasie wydarzenie rozwinęło się od 11 filmów w jednym kinie do ponad 100 w kinach po obu stronach granicy, w tym w secesyjnym teatrze oraz w plenerze na Wzgórzu Zamkowym – jednym z 7 Nowych Cudów Polski. Dotychczas w ramach Kina na Granicy wyświetlono ponad 1000 filmów twórców polskich, czeskich, słowackich. Wydarzenie gościło znakomitych artystów, a wśród nich byli: Agnieszka Holland, Andrzej Barański, Jiří Menzel, Katarzyna Figura czy Petr Zelenka.
Kino na Granicy gromadzi tysiące widzów, którzy doceniają wyjątkowy charakter przeglądu i jego niepowtarzalny klimat. Dla wielu z nich to wpisany już na stałe do kalendarza pomysł na spędzenie filmowej majówki.
[łg]