Grażyna Bernatowicz nowym polskim ambasadorem w Pradze

Grażyna Bernatowicz jest nowym polskim ambasadorem w Pradze | fot. msz.gov.pl

Mamy nowego ambasadora w Pradze. Została nim Grażyna Bernatowicz, była wiceminister spraw zagranicznych i polska ambasador w Hiszpanii i Andorze. – To jeden z naszych najlepszych dyplomatów. Strata dla centrali jest zyskiem dla Pragi – powiedział dziś minister Radosław Sikorski podczas wręczania nominacji.

Kim jest Grażyna Bernatowicz? W latach 2007-2013 pełniła obowiązki wiceministra spraw zagranicznych ds. parlamentarnych, polityki europejskiej i praw człowieka. Nadzorowała coraz bliższą współpracę dwustronną Polski z najważniejszymi państwami członkowskimi UE: Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Włochami oraz Hiszpanią. Była odpowiedzialna za realizację jednego z priorytetów prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej – polityki rozszerzenia. Była zaangażowana we współpracę z państwami aspirującymi do członkostwa w UE, wielokrotnie odwiedzała region Europy Południowo-Wschodniej. Wspierała też wdrażanie partnerstwa polsko-tureckiego i polsko-rumuńskiego, dbała o włączanie państw regionu Europy Południowo-Wschodniej do współpracy w ramach forów regionalnych, w tym Grupy Wyszehradzkiej.

Grażyna Bernatowicz jest pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych od 1993 roku, najpierw jako doradca ministra i wicedyrektor Departamentu Badań Strategicznych – PISM, następnie, od 1998 r., dyrektor koordynator problematyki integracji europejskiej. W latach 2000 – 2002 pełniła funkcję podsekretarza stanu w MSZ odpowiedzialnego za sprawy organizacji międzynarodowych, ekonomiczne i prawne. W latach 2002-2007 była ambasadorem RP w Królestwie Hiszpanii i Księstwie Andory. Według rankingu tygodnika „Wprost” była jednym z 10 najlepszych szefów polskich placówek na świecie.

Jest autorką ok. 70 publikacji naukowych, książek, artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą, poświęconych problematyce południa Europy, integracji europejskiej, współpracy regionalnej. Od 1995 r. jest profesorem w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. H. Chodkowskiej w Warszawie. Była również stypendystką Uniwersytetu J.Kennedy’ego w Tillburgu (Holandia), instytutów naukowych w Madrycie, Lizbonie, Paryżu i Belgradzie. Odznaczona została najwyższym odznaczeniem Króla Hiszpanii „Orderem Izabeli Katolickiej”, Królów Szwecji i Norwegii oraz odznaczeniami Portugalii, Węgier, Malty, Kawalerów Maltańskich i Rumunii.

Poprzednim ambasadorem Polski w Pradze był Jan Pastwa. Od 30 czerwca 2012 roku funkcję kierownika ambasady pełnił I radca Marek Minarczuk.

[red/www.msz.gov.pl]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
1 komentarz dla tego wpisuWyślij swoje
  1. ta pani chyba powinna już być na emeryturze liczy sobie wszak 67 lat….

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress