Olga Havlova ma swoją ulicę w Pradze

Ulica Olgi Havlovej znajduje się na nowopowstałym osiedlu „Rezidenční park“ na praskim Żiżkovie (fot. materiał organizatorów)

 

W Pradze uroczyście nadano imię ulicy Olgi Havlovej. Ulica nosząca nazwę na cześć pierwszej żony Václava Havla znajduje się na praskim Żiżkowie.

W zeszłym tygodniu zadecydowały o tym władze Pragi. Wniosek przed 13 laty zgłosiła Milena Černá, przewodnicząca fundacji „Výbor dobré vůle“, której założycielką była właśnie Olga Havlova. Przeszkodą były względy czysto administracyjne. Władze obiecały, że kiedy tylko na Żiżkowie zostanie wybudowana nowa ulica, będzie nosiła nazwę na cześć pierwszej żony prezydenta Havla. Ulica Olgi Havlovej znajduje się na nowopowstałym osiedlu „Rezidenční park“.

Urodzona na Żiżkowie Olga Havlova w szczególny sposób jest związana z tą dzielnicą Pragi. W latach 60-tych pracowała w teatrze Na Zábradlí. W roku 1964 wyszła za mąż za przyszłego prezydenta Vaclava Havla. Od końca lat 70-tych prowadziła samizdatowe wydawnictwo „Expedice”. W czasie prezydentury Havla była dla niego największym oparciem. Po ciężkiej chorobie zmarła w roku 1996. Miała 62 lata.

W 2003 roku nakładem wydawnictwa Rosner&Wspólnicy ukazała się po polsku w tłumaczeniu Andrzeja Jagodzińskiego książka Pavla Kosatika „Olga Havlova. Opowieść o niezwykłym życiu”.

[Anna Musioł]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress