10 czeskich win, które warto znać [subiektywnie]

Wśród czeskich win każdy może znaleźć coś dla siebie. Znajdź i ty! |fot. gastroplus

Czechy, pod względem produkcji wina, z pewnością można nazwać małą, środkowoeuropejską Francją, jednak za granicami Czechy wciąż kojarzą się przede wszystkim z piwem. A szkoda.

Na naszej liście (subiektywnej) pojawiły się wina pochodzące ze szczepów, które były wyhodowane na terenie Czech, a ich „twórcami” byli Czesi bądź Słowacy. Na liście znalazły się także wina niezwykle popularne w Czechach, które jednak nie pochodzą ze szczepów czeskich czy słowackich, ale są jednymi z najczęściej piastowanych szczepów w Czechach.  Na naszej liście znajdziecie nie tylko wina czerwone i białe, ale również różowe. Dlatego przechadzając się czasem po czeskim bądź słowackim supermarkecie warto zwrócić także na półkę z winami, o typowej czeskiej winiarni nie wspominając.

1.      Muškat moravský  – wino bardzo charakterystyczne dzięki lekkiej nutce smakowej kwiatu muszkatu. Nieco bardziej wyraziste pod względem aromatu. Ma delikatny żółtawozielony kolor. Gatunek powstał na wskutek skrzyżowania szczepu Muškat Ottonel i niemieckiej Prachtraube. Szczep ten stworzył czeski inżynier Václav Křivánek. Muškat moravský w wersji  wytrawnej jest idealnym dopełnieniem delikatnych pasztetów, przede wszystkim z gęsiej wątróbki, natomiast wersja słodsza jest idealna do deserów.

2.      Děvin – białe, aromatyczne wino, pochodzące z krzyżówki szczepu Tramín červený i Veltlínské červenobílé. Szczep został wyhodowany na Słowacji, w Bratysławie, przez inż. Dorotę Pospišilovą i inż. Ondreja Korpasa. Charakteryzuje się lekko korzennym smakiem. Łączy w sobie nuty róży, dojrzałej moreli a także muszkatowego kwiatu. Děvin wytrawny jest doskonały przede wszystkim do dań mięsnych, podawanych z sosami. Słodsze wariacje wina poleca się szczególnie jako dodatek do mniej aromatycznych serów w także jako dodatek do deserów.

3.      Palava – kolejne wino, którego szczep stworzono w Czechach. Twórcą jest inż. Josef Veverka. Wino jest krzyżówką Tramínu i popularnego, przede wszystkim w Niemczech, szczepu Müller Thurgau. Ma nieco łagodniejszy aromat, jednak w smaku dominują nuty korzenne z lekką domieszką aromatu wanilli. Wino preferuje się jako dodatek do nieco bardziej doprawionych pokarmów mięsnych, jest także idealnym dopełnieniem smaku owczego bądź koziego sera. Palava jest spotykana zazwyczaj w wersji półsłodkiej i ma przepiękny, złoto-żółty kolor.

4. Tramín červený – jest jednym z win, które produkuję się w Czechach na dosyć szeroką skalę. Szczep tego wina jest bliżej nieokreślonego pochodzenia, jednak jest popularny także w innych krajach europejskich, jednak warto spróbować wariacji, która pochodzi z winorośli uprawianej w Czechach przy nieco innym stopniu nasłonecznienia aniżeli w innych krajach Europy. Charakteryzuje się specyficznym aromatem, nieco przypominających zapach róży i miodu. Smak wino jest dosyć pełny, dlatego poleca się podawanie go w formie aperitifu bądź już po jedzeniu. W tej formie preferowane jest zdecydowanie schłodzone.

5. Cabernet Moravia – szczep stosunkowo młody, wypielęgnowany w 2001 roku przez Lubomira Glosa. Jest krzyżówką szczepu Cabernet Franc i Zweigeltrebe. Chrakteryzuje się przepięknym, ciemno rubinowym kolorem. W jego smaku i aromacie można się doszukać akcentów czarnej porzeczki. Jest uważany za wino nieco cięższe pod względem smakowym i dzięki temu jest idealnym dopełnieniem potraw mięsnych z korzennymi sosami a także jako dodatek do tłustych serów. Jest jednym najlepszych czerwonych win produkowanych na Morawie.

6. Svatomartinské růžové – wino dosyć młode, w Czechach obowiązują konkretne rozporządzenia, według których wybrane wino może nosić nazwę Svatomartinské. Wino charakteryzuje się świeżą, owocową nutą. Pojawia się w wariacjach zarówno słodkich jak i półwytrawnych. Jego łagodny smak może być dodatkiem do potraw warzywnych, przede wszystkich sałatek. Ma niezwykły kolor, przypominający dojrzałą morelę.

7. Ryzlík rýnský – o tym białym winie mówi się, że jest winem królów i królem win. Pochodzi z terenu Niemiec, z dorzecza Renu. Jest uważane za jeden z najbardziej szlachetnych szczepów winnych na świecie, również wina produkowane w Czechach, pochodzące ze wspomnianego szczepu, zdobyły nagrody międzynarodowe. Wino pojawia się w postaci półsłodkiej, półwytrawnej a także wytrawnej.

8. Rulandské modré – szczep pochodzący z Francji, mający rzesze swoich wielbicieli w Czechach, tak więc jest tutaj szczepem dosyć chętnie pielęgnowanym w czeskich winnicach. Jest krzyżówką szczepu Tramin i Pinot Meunier. Jest jednym ze szczepów burgundzkich i charakteryzuje się niezwykle pięknym, karminowym kolorem. W smaku doszukać się można lekkiej nuty truskawki, jeżyn, jednak przy dłuższym leżakowaniu, wyraźnie mogą się przebijać aromaty suszonej śliwki. Pojawia się zazwyczaj w wersji wytrawnej. Idealne do dań mięsnych, szczególnie wołowiny.

9. Veltlinské zelené – szczep pochodzący z Austrii, piastowany także w Czechach, szczególnie przy austriackiej granicy. Jest krzyżówką szczepu Tramin i St. Georgen. Ma lekko zielonkawy kolor a pod względem smakowym dominuje tutaj orzeźwiająca nuta, z domieszką lipowego aromatu. Wino jest idealne do codziennego stołowania i jest dobrym dopełnieniem większości potraw, jednak przede wszystkim dobrze komponuje się z delikatnym mięsem bądź potrawami rybnymi.

10. Frankovka róse – wino stosunkowo młode, ma przepiękny kolor wędzonego łososia. Dominują w nim lekkie tony czerwonej porzeczki i malin. Jest niezwykle świeże i lekkie, jest idealnym dopełnieniem makaronów, sałatek. Wspaniale komponuje się także z lekko doprawionymi daniami z ryb słodkowodnych. Jest charakteryzowane jako wino lekkie, a pojawia się w wersjach półwytrawnych jak i wytrawnych. Wino pochodzi ze środkowo-austriackiego szczepu Frankovka i jest jednym z najczęściej uprawianych szczepów w Czechach.

Zapraszamy do degustacji!

[Anna Musioł]

 

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
3 total comments on this postWyślij swoje
  1. Wiem, że pisaliście o czeskich i słowackich supermarketach, ale czy znacie jakieś sklepy w Polsce, w których można dostać czeskie wina? Jak sobie przypomnę to się rozglądam, ale jeszcze nie widziałam. :)

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress