Znamy pierwsze gwiazdy tegorocznego Kina na Granicy. W tym roku filmowy festiwal w Cieszynie i Czeskim Cieszynie od 28.04 do 3.05

Kino na Granicy

Tegoroczne Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się od 28 kwietnia do 3 maja | fot. materiał prasowy

W dniach 28.04-3.05 2016 roku odbędzie się 18. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Z tej okazji w Cieszynie i Czeskim Cieszynie pojawią się m.in. Agata Kulesza, Magda Vášáryová, Anna Geislerova – bohaterki retrospektyw aktorskich, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Gwiazdą muzyczną będzie Mary Komasa.

Uczestnicy 18. edycji Kina na Granicy zobaczą ponad 100 filmów, którym towarzyszyć będą spotkania z autorami filmów, wystawy i koncerty oraz otwarte pokazy plenerowe. Do tej pory swój udział w tegorocznym przeglądzie potwierdzili także Jakub Gierszał, Małgorzata Zajączkowska oraz Magdalena Łazarkiewicz, Mariusz Grzegorzek, Grzegorz Królikiewicz, Kinga Dębska czy Marcin Koszałka.

– Kino na Granicy to przede wszystkim niebanalne cykle filmowe prezentujące dorobek najznakomitszych twórców filmowych oraz zagadnienia, które od lat dowodzą jak wiele łączy nas z sąsiadami zza Olzy – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy polskiej części przeglądu Kino na Granicy.

Z okazji osiemnastych urodzin Kina na Granicy będzie można zobaczyć retrospektywy aktorek: Agaty Kuleszy, Anny Geislerovej, Magdy Vášáryovej i reżyserów: Grzegorza Królikiewicza, Ladislava Helge oraz Dušana Trančíka.

Do zobaczenia będzie również zestaw najlepszych czeskich i polskich filmów o dojrzewaniu i pierwszych miłościach, a wśród nich „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy, „Ostatni dzwonek” Magdaleny Łazarkiewicz, „Yesterday” Radosława Piwowarskiego, „Egoiści” Mariusza Trelińskiego i „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. W programie także nowości kinowe ostatnich miesięcy – „Moje córki krowy”, „Na granicy” czy „Obce niebo”.

Dotychczas w ramach Kina na Granicy wyświetlono ponad 1000 filmów twórców polskich, czeskich, słowackich. Wydarzenie gościło znakomitych artystów, a wśród nich byli: Katarzyna Figura, Jiří Menzel, Petr Zelenka czy Agnieszka Holland, która o Kinie na Granicy powiedziała: – Tutaj spotyka się to, co dla mnie ważne i piękne.

Takie właśnie kino od osiemnastu lat prezentowane jest na przeglądzie filmowym, który w 2013 roku został uznany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej najważniejszym międzynarodowym wydarzeniem filmowym.

18. Przegląd filmowy Kino na Granicy odbędzie w dniach 28 kwietnia – 3 maja 2016 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Kultura na Granicy”.

[materiały prasowe]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress