Karolina Gruszka, Allan Starski i Milan Lasica – to ich retrospektywy będzie można zobaczyć podczas 19. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie. W sumie pokazanych zostanie ponad 100 filmów, w tym najważniejsze dzieła kina środkowoeuropejskiego i rekordowa liczba nowości.
Nadchodzi 19. edycja Kina na Granicy, która odbędzie się w dniach 28.04-3.05. 2017 w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Swój udział potwierdzili bohaterowie trzech pierwszych retrospektyw: Karolina Gruszka, Allan Starski i Milan Lasica.
– Karolina Gruszka to rzadkie połączenie urody, talentu i inteligencji. Przygodę z filmem zaczynała jako nastolatka. Już wtedy stykała się ze sławami: Krzysztofem Zanussim, Aleksandrem Proszkinem i przede wszystkim, z Izabellą Cywińską. Z kolei Allan Starski to polski scenograf filmowy i teatralny, laureat kilkudziesięciu nagród, w tym Oscara za „Listę Schindlera” Stevena Spielberga. Współpracował wielokrotnie z Andrzejem Wajdą, a także m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim i Władysławem Pasikowskim – tłumaczy Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy.
Podczas przeglądu będzie można zobaczyć Karolinę Gruszkę m.in. w „Szczęście świata“ (Michał Rosa), „Inaland empire“ (David Lynch) czy „Kochankowie z Marony“ (Izabella Cywińska). Scenografię Allana Starskiego będzie można podziwiać w oskarowej „Liście Schindlera“ (Steven Spielberg), „Pannach z Wilka“ (Andrzej Wajda) czy „Pianiście“ (Roman Polański). Oprócz filmów, przy których pracował, zobaczymy także wystawę jego projektów, a także projekty Wiesławy Starskiej przedstawiające kostiumy do filmów oraz spektakli teatralnych i telewizyjnych.
O Milanie Lasicy tak mówi czeski dyrektor programowy Martin Novosad: – To nie tylko popularny słowacki aktor, ale także humorysta, dramaturg, pisarz, twórca tekstów, reżyser, moderator i piosenkarz. Do jego najpopularniejszych dzieł należą scenki odgrywane wraz z kolegą Júliuem Satinskim. Ich komizm polega na analizie banalnych sytuacji życiowych i przesuwaniu ich do granic absurdu.
Milana Lasicę będzie można zobaczyć w „Obsluhoval jsem anglického krále“ (Jiří Menzel), „Vážení přátelé, ano!“ (Dušan Klein) czy „Srdečný pozdrav ze zeměkoule“ (Oldřich Lipský).
Przegląd odbędzie w dniach 28 kwietnia – 3 maja 2017 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
[łg, materiały prasowe]