Wkrótce czeska premiera komiksowej adaptacji „Zamku” Franza Kafki

Okładka czeskiego wydania komiksu „Zámek” | fot. ilustracja Jaromír 99

Znany polskim czytelnikom z trylogii „Alois Nebel”, czeski rysownik Jaromír 99, wydał kolejny komiks. Zilustrował niedokończoną powieść Franza Kafki „Zamek” z 1922 roku. Autorem scenariusza jest amerykański pisarz David Zane Mairowitz.

Anglojęzyczna wersja komiksu ukazała się już w czerwcu, nakładem londyńskiego wydawnictwa SelfMadeHero. Specjalizuje się ono m.in w komiksowych adaptacjach klasyków literatury. Teraz przyszła kolej na czeską premierę. 10 października „Zamek” Kafki w formie graficznej powieści ukaże się w wydawnictwie Labyrint.

Autor scenariusza komiksu, David Zane Mairowitz, to żyjący w Europie amerykański pisarz, dramaturg, reżyser i tłumacz. To nie jego pierwsze wydawnictwo nawiązujące do twórczości praskiego pisarza. Przy współpracy ze znanym artystą Robertem Crumbem wydał już komiks „Kafka for Beginners” (Kafka dla początkujących). Jest również scenarzystą komiksowego wprowadzenia do twórczości i życiorysu Alberta Camusa. Po sukcesie jaki odniosła jego teatralna adaptacja „Zamku” Kafki, do pomysłu stworzenia komiksu na podstawie książki, było już bardzo blisko.

Mairowitz znał rysunki Jaromíra 99 z komiksów i filmu „Alois Nebel”. Zaproponował czeskiemu artyście współpracę, także ze względu na to, że pochodzi on z Europy Środkowej, a miejsce gdzie żył autor „Zamku” i jego kultura, są rysownikowi bliskie. Panowie spotkali się w Pradze i szybko okazało się, że bardzo podobnie postrzegają twórczość Kafki:

Oboje myślimy, że nie należy go odbierać tylko jako mrocznego pisarza, ponieważ jego opowiadania i powieści są podszyte humorem. Oczywiście przy jego tekstach nie pokładmy się ze śmiechu jak w przypadku np. Szwejka, chodzi raczej o jakiś wewnętrzny śmiech – mówi Jaromír Švejdík w wywiadzie dla dziennika „Lidové noviny”.

Graficzne zbudowanie „Zamku” zajęło rysownikowi pół roku. Równolegle powstawał jego nowy projekt literacko-muzyczny Kafka Band, który przygotował ścieżkę dźwiękową do „Zamku”. Pochodzące ze stron powieści teksty, czyta i recytuje Jaroslav Rudiš. Do singla „Příchod/Ankunft” powstał już animowany wideoklip:

Zespół po raz pierwszy zaprezentuje swój program podczas Festiwalu Komiksu w Pradze KomiksFEST!

Jaromir 99 (właśc. Švejdík Jaromír) – czeski rysownik, grafik, muzyk i autor. Wspólnie z Jaroslavem Rudišem stworzył powieść graficzną „Alois Nebel”. Współpracował także przy powstaniu filmu pod tym samym tytułem, do którego skomponował balladę „Půlnoční”, wykonywaną przez Václava Neckářa. Jako muzyk jest członkiem projektu Umakart, Preissnitz, Jaromír 99 and The Bombers. Zilustrował książkę Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

[Ewa Gajewska]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress