Czy Czesi są religijni? Spotkanie w Bielsku-Białej [zapowiedź]

Vaclav Burian i Mariusz Surosz (z prawej) podczas spotkania w kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie w ramach przeglądu filmowego Kina na Granicy | fot. kinonagranicy.pl

Sport, religia i mniejszości narodowe w Czechach to główne tematy najbliższego spotkania, które odbędzie się w Czeskim Centrum Informacji i Edukacji przy ul. Jutrzenki 20 w Bielsku-Białej. Gościem poety Franciszka Nastulczyka będzie Mariusz Surosz, autor książki „Pepiki – dramatyczne stulecie Czechów”.

Jeśli istnieje absolutny top polskich znawców Czech, to na co dzień mieszkający w Pradze Mariusz Surosz zajmuje tam eksponowane miejsce. Autor ciepło przyjętej także nad Wełtawą książki „Pepiki” (określenie Czechów, które wzięło się od zdrobnienia czeskiego imienia Józef) regularnie przybliża Polakom czeską kulturę i historię na łamach „Ale Historia” (dodatku „Gazety Wyborczej”) czy tygodnika „Polityka”.

To kolejne już spotkanie z Mariuszem Suroszem w Bielsku-Białej. Niedawno gościł tu na zaproszenie Kolegium Nauczycielskiego, gospodarza cyklu „Czuli barbarzyńcy”. Jednak o nudzie nie może być mowy, a zadba o to poeta i tłumacz literatury czeskiej Franciszek Nastulczyk. – Chcę zapytać Mariusza Surosza o kwestię mniejszości narodowych w Czechach i na Słowacji przed II wojną światową, po niej i obecnie. Następnym motywem będzie rozmowa o religijności Czechów i Kościołach istniejących w Czechach. Jeżeli zostanie nam czasu, wspomnimy o przenikaniu sportu i polityki w Czechosłowacji w okresie komunizmu – deklaruje Nastulczyk.

Spotkanie odbędzie się 10 października (czwartek) o godzinie 17.00 w Czeskim Centrum Informacji i Edukacji przy ul. Jutrzenki 20 w Bielsku-Białej. Wstęp bezpłatny.

[łg]

Zapowiedź ukazała się w GW Katowice 

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress