Tango na Głównym w Pradze

Tym razem nie tylko instrument odgrywał główną rolę w akcji „Pianina na ulicach” | fot. www.facebook.com/piananaulici

We wtorek w hali Dworca Głównego w Pradze od godziny 20 do 23 rozbrzmiewało argentyńskie tango. Zaimprowizowany parkiet opanowali tancerze, do których szybko przyłączyli się podróżni. Nie był to karnawałowy wybryk, tylko kolejna akcja w ramach projektu „Pianina na ulicach”.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Ondřej Kobza, znany właściciel kilku praskich kawiarni. To dzięki niemu latem ubiegłego roku w mieście pojawiły się pianina, na których może zagrać każdy. Tym razem postanowił wykorzystać wnętrze hali dworcowej. Zadzwonił do znajomej z kursu tanga argentyńskiego, zaprosił muzyków z zespołu Sin Rumbo i tancerzy. W rezultacie przy pianinie na Głównym przez ponad trzy godziny tańczono i śpiewano. Podczas akcji przez parkiet przewinęło sie prawie 150 osób, a kilkadziesiąt pozostałych przyglądało się ich pokazowi. Przypadkowi podróżni także bez skrępowania dali się porwać argentyńskim rytmom.

– Tango i ulica należą do siebie, przecież na ulicach właśnie zrodził się ten taniec – powiedziała serwisowi iDNES.cz Radka Šulcová ze szkoły tańca Caminito.cz.

Najczęściej powtarzanym komentarzem do wydarzenia było – „To musi odbywać się częściej”. Organizatorzy również liczą na to, że tango będzie się tańczyć w takich miejscach regularnie.

Przeczytaj też – Praga: Muzyka wychodzi na ulice

– Czułem, że przestrzeń na Dworcu Głównym marnuje się i chciałem ją jakoś wykorzystać – powiedział  Ondřej Kobza serwisowi. Zainteresowanie tańcem w hali było ogromne. Zarówno dla uczniów szkoły tańca, jak i ciekawskich przechodniów, była to miła odmiana.

– Ciekawie było obserwować, jak ludzie wjeżdżający ruchomymi schodami z metra, zmieniają swój wyraz twarzy. Było to ujmujące –  powiedział Kobza. Jego projekt „Pianina na ulicach” w stolicy kraju cieszy sie ogromną popularnością. Międzynarodowy rozgłos zdobył dzięki dostępnym na kanale You Tube nagraniom, na których na pianinie gra policjant w mundurze czy bezdomny. Od niedawna grą na pianinie mogą skrócić sobie oczekiwanie podróżni na lotnisku Praga – Ruzyně. Pianina pojawiły się też w kolejnych miastach: Pardubicach, Ostrawie i Brnie.

Zobacz video z akcji: http://video.idnes.cz/?idvideo=V140122_085050_tv-zpravy_sha

[eg]

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress