Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka solidarna z Tatarami na Krymie. W Cieszynie i Czeskim Cieszynie podpisano petycję ponad podziałami

1. W sobotę, 7 października 2017 r., grupa działaczy Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej podczas spotkania zainicjowanego z okazji 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic przygotowała apel, w którym solidaryzuje się z Tatarami na Krymie anektowanym przez Rosję.

2. Adresatem apelu jest szef Tatarów Krymskich Mustafa Dżemilew, jego inicjatorką byłą reżyserka Krystyna Krauze, a pomysł narodził się podczas spotkania w kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie.

3. W całości publikujemy list otwarty podpisany przez osoby reprezentujące dziś różne środowiska z perspektywy polskich politycznych sporów. A na końcu można znaleźć informację o Dżemilewie i sytuacji krymskich Tatarów.

—–

Cieszyn – Český Těšín, 7.10.2017

Szanowny Panie Dżemilewie,
Drogi Mustafo,

Zgromadzeni na 27. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Bez Granic, ­organizowanym przez Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 3–8.10.2017, wspominając rocznicę ustanowienia Karty 77 oraz pamiętając Pańską odważną postawę wobec agresji na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku, zaniepokojeni eskalacją represji – wyrażamy solidarność z Tatarami na Krymie bezprawnie anektowanym przez Rosję.

Czerpiąc naukę ze wspólnych zmagań o wolność Polaków, Czechów i Słowaków, wierzymy, że i tym razem siła bezsilnych zwycięży.

Środowisko Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej

Podpisali
Petruška Šustrová
Tomáš Hradílek
Jaromír Piskoř
Zbigniew Janas
Mirosław Jasiński
Andrzej S. Jagodziński
Andrzej Grajewski
Krystyna Krauze
Monika Horsáková
Julian Golak
Gertruda Chowanioková
Jerzy Kronhold
Janusz Legoń
Zbigniew Machej
Joanna Jędrusik
Janusz Okrzesik
Jolanta Dygoś
Jolanta Skutnik
Gabriela Zbrońska
Jacek Ciba
Jerzy Stonawski
Iga Stonawska

—–

Chcesz wiedzieć więcej?

– Mustaf Dżemilew to ukraiński działacz demokratyczny, lider Tatarów krymskich, w czasie komunizmu opozycjonista. Za swą działalność polityczną wielokrotnie nagradzany, m.in. przyznawaną przez Polskę Nagrodą Solidarności (czytaj na stronie polskiego MSZ). Dżemilew w 1968 roku krytykował inwazję wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji, za co trafił do więzienia.

invaze

twitter.com/PepikNews

– Rozmowa z Mustafą Dżemilewem, liderem Tatarów krymskich w dwumiesięczniku Nowa Europa Wschodnia o zajęciu Krymu przez Rosjan [czytaj pdf, od s.23].

– Jaka jest dziś sytuacja Tatarów na Krymie? „Na Krymie służby rosyjskie porywają Tatarów, zamykają ich w więzieniach, zlikwidowano ich samorząd. Tatarzy jednak wierzą, że Rosja w obecnym kształcie upadnie, a sprawiedliwość kiedyś zatriumfuje. To kwestia czasu – mówi Nedim Useinow, działacz krymskotatarski. Tatarzy proszą, by Zachód utrzymał presję na Moskwę i obserwował sytuację na Krymie”. O czym można posłuchać w serwisie Polskieradio.pl

[opracował ŁG]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress