Przegląd polskiej prasy 28 listopada – 4 grudnia 2012

Przegląd prasy | fot. sxc.hu

Tym razem w naszym przeglądzie prasy przeczytacie m.in. o: planach utworzenia polsko-słowackiej ligi hokejowej, odejściu z czeskiej polityki ostatniego dysydenta, propozycjach nazwy dla polskiego odcinka autostrady A1 oraz nowej wspólnej organizacji regionów z Polski, Czech i Słowacji.

28.11.2012

„Rzeczpospolita” przewiduje, że Czesi mogą mieć problem z wyborem nowego prezydenta. O skreśleniu z listy kandydatów trzech osób na skutek  błędu urzędnika oraz możliwym przesunięciu terminu wyborów, pisała już w ubiegłym tygodniu „Gazeta Wyborcza”. Dziennik sugeruje, że rozwiązaniem sytuacji może być wybór głowy państwa przez parlament, lecz powrót do tej metody wzbudzi sprzeciw.

„Rzeczpospolita” pisze o tym, że Polacy są w pracy gorzej traktowani niż Czesi i Słowacy. 3 mln Polaków zatrudnionych na umowach terminowych ma słabszą ochronę niż pracownicy innych państw UE. Czesi mają dwumiesięczny okres wypowiedzenia takiej umowy, a na Słowacji zależy to od czasu jej obowiązywania (do roku – miesiąc, powyżej pięciu lat – trzy miesiące). Oprócz tego w tych krajach przyjęty jest obowiązek, uzasadniania przez firmę rozwiązania umowy przed czasem.

„Gazeta Wyborcza” przypomina o otwarciu ostatniego odcinka autostrady A1 do granicy z Czechami, między Świerklanami i Gorzyczkami. Odcinek między węzłami Świerklany i Mszana zostanie poprowadzony objazdem przez drogi wojewódzkie 930, 932 i 933, ponieważ nadal trwają prace przy naprawie mostu w Mszanie. Żeby poprawić komfort korzystania z objazdu, wykonawca odcinka Świerklany – Gorzyczki  przeprowadził remont nawierzchni dróg DW 930 i 933.

29.11.2012

Serwis Gazeta.pl zamieszcza informację PAP o powstaniu wspólnej organizacji regionów z Polski, Czech i Słowacji. Powołana wspólnie organizacja – Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej „Tritia”, jest zwieńczeniem kilkuletnich przygotowań woj. śląskiego i opolskiego oraz czeskiego kraju morawsko-śląskiego i kraju żylińskiego na Słowacji. Formalnie działa ona od 3 grudnia. Siedzibą jest Cieszyn, w którym w poniedziałek władze czterech regionów podpisały akt założycielski. Projekt ma przyczynić się do  rozwoju pogranicza Polski, Czech i Słowacji oraz stworzyć spójny obszar transgraniczny, co ułatwi życie 8 milionom mieszkańców tych terenów (regiony powołujące „Tritia” zajmują powierzchnię ok. 34 tys. metrów kw.)

30.11.2012

„Dziennik Gazeta Prawna” publikuje obszerny wywiad z  czeskim ekonomistą Tomašem Sedlačkiem, który o ekonomii mówi jako o niebezpiecznej religii. W wywiadzie także o kryzysie jako drodze do rozwoju, konieczności głębokiej pokuty dla ekonomii światowej, ekonomii jako systemie wierzeń, znaczeniu liczb oraz wzrostu gospodarczego, zadłużeniowym bałaganie oraz konieczności przystąpienia do strefy euro Czech oraz Polski.

Serwis rp.pl zamieszcza informację PAP, na temat stanowiska Czech, które jako jedyne spośród państw UE były przeciwko podniesieniu statusu Palestyńczyków w ONZ. Agencja Reutera pisze, że powodem jest dystans centroprawicowego rządu od europejskiego głównego nurtu i częstsze stawanie w jednej linii z USA, które podobnie jak Izrael i sześć innych krajów, w głosowaniu wyraziły swój sprzeciw w sprawie nowego palestyńskiego statusu. Innym powodem, dla którego Czechy są stronnikiem Izraela jest historia (m.in.  dostarczanie przez Czechosłowację samolotów i zapewnienie szkolenia pilotów podczas wojny izraelsko-arabskiej w 1948 roku, pomimo embarga ONZ na dostawy broni). W maju  izraelski premier Benjamin Netanjahu, podczas wizyty w Pradze stwierdził, że „Izrael nie ma lepszego przyjaciela w Europie niż Republika Czeska”.

01.12.2012

Serwis rp.pl informuje za PAP o tym, że prezydent i premier Czech nie będą uczestniczyć 10 grudnia w uroczystościach wręczenia Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla. Decyzję skrytykowała lewicowa opozycja. Prezydent Vaclav Klaus, po otrzymaniu informacji o przyznaniu nagrody UE, myślał, że to żart. Decyzję uznał za tragiczną pomyłkę i pusty gest. Chęć wyjazdu do Oslo ogłosił natomiast minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg, ale niestety nie otrzymał zaproszenia. Republikę Czeską będzie reprezentować ambasada.

„Dziennik Zachodni” pisze o spostrzeżeniach polskich celników, z których wynika, że Czesi i Słowacy chętniej kupują polską wódkę, ponieważ fala zatruć alkoholem metylowym jeszcze się nie skończyła. Sprzedawcy potwierdzają te informacje. W Sklepie „Zielony Smok” w Cieszynie, Czesi najchętniej kupują „Sobieskiego”, a Słowacy wybierają różne gatunki.  Od czasu wybuchu afery metylowej w Czechach, mobilne grupy Izby Celnej zarekwirowały tylko 5 litrów alkoholu w pasie przygranicznym. Dla porównania, w pierwszej połowie 2012 r. na terenie woj. śląskiego zatrzymano 27 tys. litrów nielegalnego alkoholu.

03.12.2012

„Gazeta Wyborcza” pisze o odejściu z czeskiej polityki ostatniego dysydenta – Alexandra Vondry, który był więźniem politycznym w czasach Gustáva Husáka i jednym z najmłodszych sygnatariuszy Karty 77. Czeski minister obrony narodowej przestanie sprawować swoją funkcję, po przegranej w październikowych wyborach do senatu w Litomierzycach na północy kraju. Zdobył zaledwie 17 proc. głosów. Uznał to za oznakę braku zaufania ze strony wyborców i podał się do dymisji. Zrezygnował również z funkcji wiceprzewodniczącego ODS. Vondra jako szef MON postanowił oczyścić swój resort z sieci korupcyjnych powiązań. Udało mu się zlikwidować system prywatnych firm, za pośrednictwem których MON kupował uzbrojenie. Polityk stracił jednak zaufanie wyborców, przez skandal korupcyjny związany z organizacją unijnych szczytów. W roku 2009 firma Promopro bez przetargu zdobyła jedno z największych zamówień, zawyżając koszty o 388 mln. koron. Vondra nie został oskarżony w tej sprawie, ale jako ówczesny wicepremier ds. europejskich, ponosił odpowiedzialność za organizację tego typu przedsięwzięć. Trwające dwa lata śledztwo zniszczyło pozycję polityka, dlatego dymisja nie była zaskoczeniem.

„Dziennik Zachodni” zastanawia się nad nazwą dla polskiego odcinka autostrady A1, którą otwarto w piątek. Czeska D1 to Via Moravica. Gazeta rozpoczęła dyskusję, w której internauci i kierowcy proponują dla A1 nazwę kojarzącą się ze Śląskiem – Via Silesiana. Możliwe, że Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego wesprze inicjatywę. Problem polega na tym, że autostrada ma już alternatywną nazwę – Autostrada Bursztynowa.

Portal Interia.pl pisze o słowackiej propozycji utworzenia wspólnie z Polakami międzynarodowej ligi hokejowej. Zdaniem trenera drużyny słowackiej extraligi -HC Poprad, Milana Januszczka, jej powstanie, to już tylko kwestia czasu. Portal zamieszcza również wywiad z trenerem. Ewentualna liga polsko-słowacka lub proponowana przez Januszczka liga środkowoeuropejska, może uratować najlepsze kluby Polskiej Ligi Hokejowej, której poziom obniża się z roku na rok.

04.12.2012

Serwis rp.pl zamieszcza informację PAP o aresztowaniu 55-letniego górnika z Czerwionki-Leszczyn, który bez zezwolenia handlował alkoholem z Czech. Wstępne ekspertyzy wykazały, że w sprzedawanych bez akcyzy butelkach, znajdował się alkohol metylowy. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat więzienia. Policja przypomina, że skażony alkohol z Czech wciąż może znajdować się w obiegu i ostrzega przed drugą falą zatruć. Od sierpnia w woj. śląskim odnotowano 19 przypadków zatruć alkoholem, z czego dziesięć śmiertelnych.

 [oprac. eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress