Przegląd polskiej prasy 31 października – 06 listopada 2012

Przegląd prasy | fot. sxc.hu

Z naszego przeglądu prasy dowiecie się tym razem: dlaczego Polacy na Zaolziu popłynęli przez dwie litery, kiedy pojedziemy autostradą A1 do Czech, z jakiego powodu liczni Słowianie w lipcu zjadą do Welehradu, o czeskim odpowiedniku Amazona oraz „przedłużaniu agonii” rządów ODS.

31.10-01.11.2012

Katowicki dodatek „Gazety Wyborczej” pisze o wpadkach wykonawców Szlaku Tolerancji w Cieszynie. Poprawić trzeba będzie tablicę z informacjami na temat Jana Kubisza, polskiego działacza narodowego i autora pieśni „Płyniesz Olzo po dolinie…”, która jest nieoficjalnym hymnem Śląska Cieszyńskiego i Polaków mieszkających na Zaolziu. Na tablicy w czeskiej wersji językowej tytuł przetłumaczono jako „Plyneš Olše”. Dwie litery, które narobiły tyle zamieszania, zostały wprowadzone przez komunistyczne władze Czechosłowacji w ramach usuwania polskich nazw z czeskiego nazewnictwa geograficznego.

02.11.2012

„Dziennik Zachodni” przekazuje zapowiedź ministra transportu Sławomira Nowaka, że już w listopadzie pojedziemy autostradą A1 do Czech. Będzie to możliwe pomimo kłopotów z oddaniem mostu w Mszanie. Obecnie ministerstwo prowadzi analizy, żeby wybrać najkorzystniejszy objazd drogami wojewódzkimi. 18-kilometrowy odcinek Świerklany-Gorzyczki, jest już prawie gotowy. Most w Mszanie ma zostać naprawiony do drugiej połowy 2013 roku. Autostrada D1 po czeskiej stronie jest już ukończona, trwa procedura uzyskiwania zgody na jej użytkowanie. Objazd od strony Bohumina będzie prowadził przez zjazd na węźle w Mszanie w kierunku Jastrzębia-Zdroju. Następnie z DW 933 trzeba będzie zjechać na DW 930, a w Świerklanach wjechać na DW 932 w kierunku na Żory i dotrzeć w ten sposób do węzła autostradowego.

03-04.11.2012

„Dziennik Zachodni” przypomina o 1150. rocznicy przybycia Cyryla i Metodego na Morawy.  Z tej okazji miasteczko Welehrad spodziewa się najazdu gości, wśród których najbardziej oczekiwanym jest papież Benedykt XVI. Tamtejsza barokowa bazylika, wpisana na listę dziedzictwa UNESCO, jest istotnym miejscem pielgrzymkowym. Ponieważ nie wiadomo gdzie znajduje się grób Metodego, w Welehradzie wierzono, że jest on pochowany gdzieś w okolicy. Gazeta wymienia na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania sanktuarium, są to m.in.: Złota Róża ofiarowana przez Jana Pawła II, obraz Jana Matejki przedstawiający świętych Cyryla i Metodego oraz sztandar bojowy, pod którym polskie wojska rozgromiły Turków pod Wiedniem. Do Welehradu, odległego o 230 km od Katowic, warto się wybrać zwłaszcza 5 lipca 2013. Na ten dzień zaplanowano główne uroczystości rocznicowe, które mają być wielkim spotkaniem Słowian.

 05.11.2012

„Gazeta Wyborcza” zamieszcza obszerny tekst poświęcony spółce Netretail. Jest ona czeskim odpowiednikiem sklepu Amazon.com, który w najbliższym czasie ma debiutować w polskiej wersji. Tymczasem współzałożyciel Netretail, Ondřej Fryc, rozbudowuje firmę w Polsce, gdzie jego zdaniem rynek wciąż daleki jest od nasycenia. Nie ukrywa, że jego firma dąży do tego, żeby zostać Amazonem w tej części Europy. Sklep Mall.pl należący do spółki ten rok zakończy w Polsce z obrotami sięgającymi kilkudziesięciu milionów złotych. Gazeta przedstawia drogę Netretail od e-detalisty do korporacji oraz kłopoty z jakimi musiała się zmagać.

06.11.2012

„Rzeczpospolita” pisze o zjeździe partii ODS w Brnie, podczas którego premier Petr Nečas obronił fotel prezesa zdobywając 60 proc. głosów. Udało mu się zneutralizować ataki „rebeliantów” we własnym ugrupowaniu. Tymczasem w Pradze uważa się, że kierownictwo partii nie wyciągnęło wniosków z czerwonej kartki, jaką otrzymali od wyborców podczas wyborów regionalnych i uzupełniających do Senatu. Do rozwiązania problemów nie wystarczy uciszenie wewnętrznej opozycji oraz zmodyfikowanie założeń budżetu. Czeskie media uznały, że jest to „przedłużanie agonii” obecnego rządu.  W poniedziałek zaproponował on nową wersję budżetu, która zakłada poprawę bilansu o 41 mld koron.

[oprac. eg]

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress