W tym tygodniu z naszego przeglądu prasy dowiecie się: gdzie powstał pierwszy doraźny polsko-czeski sojusz wojskowy, czy czeski parlament chce oddać majątek Kościołom i przeprowadzić reformę emerytur, kim jest japoński ksenofob, który chce zostać prezydentem Czech oraz dlaczego proces prywatyzacji PKL wywołał protest posłów.
08.11.2012
Serwis „Rzeczpospolitej” publikuje informację PAP, dotyczącą odrzucenia weta prezydenta Vaclava Klausa ws. reformy emerytur. Wprowadzony zostanie drugi filar finansowany przez prywatne fundusze inwestycyjne, a od 1 stycznia 2013 r. składka na ubezpieczenie społeczne obniży się o trzy punkty procentowe w stosunku do obecnej 28-procentowej. Różnicę, uzupełnioną przez dodatkową składkę w wysokości 2 procent, można będzie przekazać na prywatny fundusz emerytalny. Ubezpieczenie będzie dobrowolne. Lewicowa opozycja ostro krytykowała ustawę, obawiając się lokowania pieniędzy emerytów w wątpliwe inwestycje. Uważa również, że czas recesji nie jest odpowiedni dla przeprowadzenia reformy emerytur i powinno się ją odłożyć co najmniej do roku 2016.
„Rzeczpospolita” wspomina o łódzkim festiwalu Tansman, podczas którego 19 listopada odbędzie się prawykonanie utworu „Vabeni – Vaclav Havel in memoriam” Kryštofa Mařatki, laureata konkursu kompozytorskiego „Tansman 2006″. „Vabeni” zostanie następnie zaprezentowane w Paryżu, Pradze, Singapurze i Toronto.
09.11.2012
„Rzeczpospolita” o odrzuceniu przez Izbę Poselską parlamentu Republiki Czeskiej weta Senatu w sprawie restytucji mienia Kościołów i związków wyznaniowych, o wartości 5,5 mld euro. Za przywróceniem majątku Kościołom opowiedziało się 102 deputowanych w 200-osobowej izbie. Partia socjaldemokratyczna chce złożyć skargę konstytucyjną w tej sprawie. Uważa, że zwrot majątków kościelnych jest nieproporcjonalny, a odszkodowania nie należą się Kościołom zarejestrowanym po 1948 r. Tego samego zdania jest prezydent Vaclav Klaus, który za datę graniczną roszczeń uważa początek 1948 roku, kiedy komuniści przejęli pełnię władzy w Czechosłowacji.
10.11.2012
Krakowski dodatek „Gazety Wyborczej” przypomina o tym, jak Czesi i Polacy wspólnie wyzwalali Kraków z rąk zaborcy. O tym, że miasto zawdzięcza wolność również Czechom mało kto wie. Kustosz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, poszukuje czeskich bohaterów, którzy chociaż nie walczyli na barykadach, wpięli w mundury biało-czerwone wstążki i pomogli przy wyzwalaniu Krakowa w październiku 1918 roku. Byli to żołnierze czescy, którzy chcieli się odwdzięczyć za pomoc Polaków w odzyskaniu Pragi. Dołączyli w koszarach do spiskowców, którzy rozbroili i i aresztowali austriacką załogę.
Turystyczny serwis „Rzeczypospolitej” porównuje, ile zapłacimy za kilometr nartostrady m.in. w Czechach i na Słowacji. Pod uwagę brane są również takie czynniki jak kursy walut, długość tras, koszt paliwa i ceny noclegów.
12.11.2012
„Rzeczpospolita” pisze o solidarnym sprzeciwie małopolskich posłów, którzy nie zgadzają się na sprzedaż Polskich Kolei Linowych podmiotom zagranicznym. Wkrótce Polskie Koleje Państwowe, ogłoszą warunki prywatyzacji tej spółki. Dodatkowo trzeba będzie zainwestować ogromne kwoty w jej rozwój. Tymczasem podbeskidzkie gminy nie mają na to pieniędzy. Posłowie chcą zrobić wszystko, żeby spółkę kupiły polskie podmioty publiczne. Polskie Koleje Linowe uważają za dobro narodowe, ponieważ część jego majątku leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który podlega szczególnej ochronie. Dlatego powinien pozostać pod kontrolą Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych. Solidarna Polska złożyła już projekt ustawy, która ma uchronić PKL od prywatyzacji oraz zawiadomiła prokuraturę i NIK, zarzucając PKP, że chcą „przeprowadzić niekontrolowaną prywatyzację spółki PKL i dokonać przestępstwa niegospodarności na szkodę Skarbu Państwa”. Chociaż oficjalne oferty zakupu jeszcze nie wpłynęły, wiadomo, że głównym zagranicznym kandydatem do przejęcia PKL jest słowacka spółka Tatra Mountain Resort, która chce stworzyć polsko-czesko-słowacki klaster narciarski. PKP nie rozważa zachowania pakietu kontrolnego akcji PKL. Szacowana wartość spółki nie zostanie ogłoszona, ponieważ kupiec będzie poszukiwany na drodze negocjacji. Mówi się o kwocie 200–250 mln zł wartości rynkowej.
Serwis Gazeta.pl Podróże, publikuje wyniki rankingu krajów, które według Lonely Planet warto odwiedzić w 2013 roku. Piątą pozycję zajmuje Słowacja.
13.11.2012
„Gazeta Wyborcza” przedstawia jednego z 11 kandydatów na urząd prezydenta w Czechach. Jest nim 40-letni multimilioner Tomio Okamura, który poparł pomysł czeskich neonazistów przesiedlenia Romów do Indii oraz zaproponował składanie przez obywateli oświadczeń majątkowych, jeśli ich majątek przekracza 3,4 mln zł. Obecnie zajmuje on trzecie miejsce w sondażach przedwyborczych. Pozostałymi faworytami są ekspremierzy: związany z prawicową rządzącą ODS Jan Fischer i były szef socjaldemokratów Milosz Zeman. Okamura jest celebrytą z politycznymi ambicjami. Gazeta pisze o jego trudnym dzieciństwie, błyskotliwej karierze w branży turystycznej, sukcesie książki „Tomio Okamura. Czeski sen” oraz popularności reality show „Dzień D”, w którym jako multimilioner rozdawał pieniądze na rozkręcenie biznesu.
Katowicki dodatek „Gazety Wyborczej” pisze o protestach mieszkańców, związanych z remontem objazdów autostrady A1. Obecnie trwa łatanie dziur w drogach, które pozwolą ominąć most w Mszanie i przejechać autostradą do Czech. Mieszkańcy szykują się na koszmar, ponieważ ich ulice nie są przygotowane na takie natężenie ruchu. Szybki remont ich zdaniem niczego nie załatwi. Niektóre ulice pozbawione są chodników, poboczy, za to pełne kolein i zapadlisk. Już teraz strach jest tamtędy przechodzić, alarmują mieszkańcy, którym remonty dodatkowo utrudnią życie. Nagły pośpiech wywołały naciski ze strony Czechów, którzy pomimo opóźnień zdobyli fundusze i dokończyli już budowę autostrady.
[oprac. eg]