Mistyfikacja? – nie, to spotkanie było prawdziwe. Relacja z Czeskich mistyfikacji w Krakowie

Kadr z filmu „Mňága – Happy End”, który można było zobaczyć w krakowskim kinie Paradox w ramach cyklu Czeski maj w Krakowie pod znakiem mistyfikacji.

We wtorkowy wieczór (13 maja) w kinie Paradox przy ulicy Krupniczej 38 odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Czeski maj w Krakowie”, którego jednym z patronów był nasz portal. Z radością stwierdzamy, że miłośników czeskiego kina w Krakowie nie brakuje.

Widzowie mieli okazję przyjrzenia się niezwykłemu zjawisku w kulturze czeskiej, jakim jest mistyfikacja. Tym razem, w odsłownie debiutanckiego filmu Petra Zelenki „Mňága – Happy End” . Projekcję filmu poprzedziło spotkanie z filmoznawczynią dr Ewą Ciszewską i Janem Trzupkiem, entuzjastą kina czeskiego, organizatorem spotkań z filmem czeskim w klubie „Piękny Pies”.

Przy okazji spotkania odbyła się krakowska promocja książki „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury”, której pani Ewa jest współredaktorką. Jednym z pierwszych punktów rozmowy, były rozważania nad rozumieniem pojęcia adaptacji dzieła literackiego na potrzeby filmu. Rozmówcy dyskutowali również nad kondycją literatury dotyczącej czeskiego filmu wydanej w języku polskim. Podczas rozmowy padły takie tytuły jak „Nowe kino czechosłowackie”, czy „Filmy pod specjalnym nadzorem”. Zatrzymali się także nad fenomenem Hrabala, jako magnesu przyciągającego uwagę polskich odbiorców.

– Książka „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury” nie zamyka tematu o czeskim kinie i adaptacjach literackich, ona ją dopiero otwiera. Zapraszam do lektury książki i dalszej eksploracjipowiedział na zakończenie spotkania Jan Trzupek.

 [Aleksandra Dziewa]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress