Od Jiříego Menzla do Petra Zelenki. Spotkanie z czeskim kinem w Katowicach – [relacja]

Jedna z 14 analiz w książce „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury” poświęcona została filmowi „Śmierć pięknych saren”| fot. Luděk Vašta

Warto było pozostać z nami we wtorek po projekcji „Śmierci pięknych saren” w Cafe Bellmer. Film w reżyserii Karela Kachyni, na podstawie autobiograficznego zbioru opowiadań Oty Pavla pod tym samym tytułem, stał się punktem wyjścia do długiej dyskusji na temat kondycji współczesnego kina czeskiego oraz przyczyn jego niesłabnącej popularności w Polsce.

Tematem rozmowy z dr Ewą Ciszewską, filmoznawczynią z Uniwersytetu Łódzkiego, była nie tylko promowana podczas spotkania książka pod jej redakcją: „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury”. Uczestnicy wspominali swoje ulubione produkcje, o których mieli okazję dowiedzieć się więcej od eksperta. Dyskusja toczyła się również wokół stereotypów, które stawiają znak równości pomiędzy czeskimi filmami a komediami. Są one o tyle krzywdzące, że produkcje poważne, również zasługujące na uwagę polskiego widza, takie jak np. „Alois Nebel”, nie mają u nas szans na dystrybucję. Rozmowa dotyczyła także niezrozumiałych dla czeskiego widza kontekstów polskich filmów, z powodu których rodzime produkcje nie są popularne wśród naszych sąsiadów. Podczas spotkania pojawił się pomysł organizowania cyklicznych projekcji czeskich filmów w Katowicach. Intensywnie nad tym rozmyślamy, a tymczasem raz jeszcze dziękujemy dr Ewie Ciszewskiej oraz wszystkim uczestnikom za udział we wtorkowym spotkaniu.

[eg]

 

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress