Wtorek w Krakowie: dyskusja o czeskim kinie i projekcja filmu ”Mňága – Happy End” Petra Zelenki

Kadr z filmu ”Mňága – Happy End” w reżyserii Petra Zelenki | fot. materiały prasowe

13 maja (wtorek) o godz. 20 zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Czeski maj w Krakowie. W kinie Paradox (Krupnicza 38) odbędzie się spotkanie z dr Ewą Ciszewską, filmoznawczynią z Uniwersytetu Łódzkiego i współredaktorką książki „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury”. To będzie krakowska promocja tej książki. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu ”Mňága – Happy End” w reżyserii Petra Zelenki. Wstęp wolny.

„Hrabal i inni. Adaptacje czeskie literatury” pod redakcją łódzkich filmoznawczyń Ewy Ciszewskiej i Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej to próba bardzo szerokiego spojrzenia na czeski film cieszący się od lat niesłabnącą popularnością nad Wisłą. 14 tekstów to nie tylko źródło wiedzy dla filmoznawców i amatorów kina, ale także pasjonujący i erudycyjny przewodnik po kulturze naszych sąsiadów. Niezwykła książka, która walczy ze stereotypami i próbuje odczarować Czechów i nadać im – może mniej śmieszną – ale prawdziwą twarz. W książce znalazły się teksty o bardzo różnych czeskich filmach: od „Lemoniadowego Joe” do studenckich adaptacji „Procesu” Franza Kafki. Od „Nieznośnej lekkości bytu” Milana Kundery w reżyserii Philipa Kaufmana po adaptację książki „Wycieczkowicze” popularnego i bestsellerowego czeskiego autora Michala Viewegha . Wybór analizowanych czeskich filmowych książkowych adaptacji jest tu bardzo szeroki i ograniczony jedynie zainteresowaniami poszczególnych autorów. Na spotkaniu będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie.

„Mňága – Happy End” to pierwszy film kinowy Petra Zelenki i fikcyjna historia rzeczywiście istniejącego zespołu Mnaga a Zdorp. Wytwórnia muzyczna próbuje wypromować kapelę rockową złożoną z amatorów, udaje jej się to, ale w pewnym momencie działalność grupy wymyka się spod kontroli i menadżerom, i samym muzykom. Niespodziewanym skutkiem popularności tego filmu był sukces zespołu Mňága także w… realnym życiu.

Zapraszamy też na kolejne spotkania w ramach cyklu Czeski maj w Krakowie:

20 maja (wtorek), godz. 20: ”Rok diabła” (2002), reż. Petr Zelenka,
27 maja (wtorek), godz. 20: ”Jara Cimrman śpi” (1983), reż. Ladislav Smoljak.

Kino Paradox, Kraków, Krupnicza 38
Wstęp wolny

Na wydarzenie zaprasza krakowskie kino Paradox, Czeskie Centrum i portal Novinka.pl.

Przeczytaj o cyklu Czeski maj w Krakowie

Strona wydarzenia na Facebooku

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress