Czeski maj w krakowskim kinie Paradox pod znakiem mistyfikacji. Wstęp bezpłatny

Kadr z filmu „Czeski sen” | fot. materiał prasowy

Vít Klusák i Filip Remunda, Petr Zelenka, Ladislav Smoljak… W maju w Krakowie zapraszamy na cztery spotkania z czeskim filmem w kinie Paradox pod patronatem portalu Novinka.pl i Czeskiego Centrum. Wstęp bezpłatny.

W maju chcielibyśmy zaprosić Was do krakowskiego kina na przygodę z czeskim filmem. Dzięki otwartości kina Paradox, wsparciu Czeskiego Centrum (dzięki niemu wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatne) i pomocy filmoznawczyni dr Ewy Ciszewskiej pokażemy cztery czeskie filmy, które poprzedzi spotkanie z współredaktorką książki „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury”.

Czeski „květen” to maj, dlatego też majowe spotkanie z czeskim kinem postanowiliśmy poświęcić mistyfikacjom. Fascynuje nas ta niezwykła dla czeskiej kultury zdolność tworzenia ułudy i prowokacji czego najlepszym przykładem jest wymyślony bohater narodowy Jara Cimrman.

W cyklu czeskie mistyfikacje pokażemy cztery filmy. Rozpoczniemy mocną antykapitalistyczną prowokacją studentów FAMU, którzy przygotowali kampanię reklamową nieistniejącego hipermarketu – „Czeski sen” (6 maja, godz. 20). Tydzień później obejrzymy fikcyjną historię zespołu rockowego „Mnaga – Happy End” (13 maja, godz. 20). 20 maja o godz. 20 pokażemy uwielbianą przez Polaków fikcyjną historię barda Jaromira Nohavicy w filmie „Rok diabła”. Całość zamknie film „Jara Cimrman śpi” (27 maja, godz. 20). Wszystkie projekcje odbędą się w Kinie Paradox (Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana, Krupnicza 38), a wstęp na nie jest bezpłatny.

Czeski maj w Kinie Paradox to nie tylko filmy. Zapraszamy także na spotkanie z filmoznawczynią dr Ewą Ciszewską z Uniwersytetu Łódzkiego i promocję książki „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury”. Spotkanie z współredaktorką książki poprzedzi projekcję filmu „Mnaga – Happy End” w reżyserii Petra Zelenki (13 maja, godz. 20).

Na wszystkie filmy wstęp wolny.

Terminy majowych „czeskich” projekcji w kinie Paradox:

6 maja (wtorek), godz. 20: „Czeski sen” (2004), reż. Vít Klusák, Filip Remunda,
13 maja (wtorek), godz. 20: „Mnaga – Happy End” (1996), reż. Petr Zelenka, projekcje poprzedzi spotkanie z dr Ewą Ciszewską współredaktorką książki „Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury”,
20 maja (wtorek), godz. 20: „Rok diabła” (2002), reż. Petr Zelenka,
27 maja (wtorek), godz. 20: „Jara Cimrman śpi” (1983), reż. Ladislav Smoljak.

Kino Paradox, Kraków, Krupnicza 38
Wstęp wolny

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress