Milan Kundera pisze nową powieść. Podobno, bo wszystko owiane jest aurą tajemnicy

W 2008 roku tygodnik Respekt opublikował tekst, w którym zarzucił Milanowi Kunderze napisanie donosu na swojego przyjaciela | fot. materiał wydawcy

1 kwietnia Milan Kundera obchodził swoje 84. urodziny. Czuje się dobrze, choć ma problemy z chodzeniem. W Paryżu pracuje nad nową powieścią.

Takie informacje znalazły się w krótkich informacjach opublikowanych na portalach Czeskiego Radia oraz słowackiej agencji informacyjnej Tasr (odpowiednik polskiego PAP-u).

Kundera większość swojego czasu spędza z żoną Verą w paryskiej dzielnicy Saint Germain des Prés, a spotkać go można na zakupach w domu handlowym Beaumarchais. Podobno, bo Milan Kundera od lat nie rozmawia z dziennikarzami.

Milan Kundera pracuje nad nową powieścią. Podobno. Gallimard, jego francuski wydawca, odmawia jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie.

Autor „Nieznośnej lekkości bytu” w latach 70. wyemigrował z Czech do Francji. Od lat pisze po francusku i nie zgadza się na czeskie wydanie swoich dzieł zasłaniając się, że nikt inny nie potrafiłby ich przełożyć lepiej od niego, ale nie znajduje na to czasu. Ostatnia jego powieść „Niewiedza” ukazała się po francusku przed 13 laty. Ostatnie dwie jego książki „Zasłona” i „Spotkanie” to zbiory esejów.

Książki Milana Kundery napisane już po francusku ukazują się w Polsce w tłumaczeniu Marka Bieńczyka. Polską tłumaczką jego najpopularniejszej powieści „Nieznośna lekkość bytu” była studentka Milana Kundery Agnieszka Holland.

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress