Kto będzie prezydentem Czech według bukmacherów? Zeman, Drahoš, Jagr czy Gott?

Macie wolne korony i trochę szczęście w życiu? U bukmachera można obstawić kto zostanie czeskim prezydentem. Parę koron postawionych na śpiewaka Karela Gotta,  o ile ten wygra styczniowy wyścig do fotelu głowy państwa, zrobi z Was milionerów. Zwycięstwo Miloša Zemana też może podratować Wasz domowy budżet.

Na początku stycznia Czesi wybiorą swojego prezydenta. Dziś jest nim Miloš Zeman. To pierwszy czeski prezydent wybrany w głosowaniu bezpośrednim, wcześniej głowę państwa wybierały połączone izby czeskiego sejmu i senatu. Mimo wielu wpadek, Zeman uchodzi za faworyta wyborów. Badania opinii publicznej w Czechach największe szansa na zwycięstwo dają urzędującemu prezydentowi i Jiříemu Drahošowi, profesorowi chemii, wieloletniemu szefowi Czeskiej Akademii Nauk, który chce startować w wyborach jako kandydat niezależny.

Drahos_Zeman

Były szef Czeskiej Akademii Nauk prof. Jiří Drahoš (z lewej) i urzędujący prezydent Miloš Zeman (z prawej). Wszystko wskazuje na to, że któryś z nich wygra najbliższe wybory prezydenckie w Czechach | fot. Novinka.pl na podstawie informacji prasowych

Podobnie szanse obu kandydatów widzą bukmacherzy z firmy Fortuny. Pod warunkiem zwycięstwa Zemana za każdą koronę postawioną na jego kandydaturę otrzymamy dwa razy więcej.  Szansę Jiříego Drahoša oceniane są na 2,5:1. Jednak nie tylko politycy biorą udział w wyścigu. Zdaniem bukmacherów szansę hokeisty Jaromira Jagra na fotel prezydenta Czech to 225:1, a piosenkarza Karela Gotta to 1750:1. Ksiądz Tomáš Halík ma szansę na zwycięstwo 125:1.

fortuna_wybory_Czechy

Tak bukmacherzy z firmy Fortuna oceniają szanse poszczególnych osób na zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Czechach w 2017 roku | fot. iFortuna.cz

Przed wyborami prezydenckimi Czechów czekają jeszcze jesienne wybory parlamentarne. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 i 13 stycznia, wszystko wskazuje na to, że przyszłego prezydenta Czesi wybiorą w drugiej turze zaplanowanej na 26 i 27 stycznia 2018. Wybory parlamentarne w Republice Czeskiej odbędą się 20 i 21 października 2017 roku.

Nie znamy jeszcze ostatecznie listy kandydatów na prezydenta Republiki Czeskiej, jednak najpoważniejsi kandydaci już od dawna aktywnie zabiegają o głosy wyborców. Internauci z oficjalnego konta prezydenta Zemana, z którego finansowana jest kampania uczynili sobie tablicę ogłoszeń. Wystarczy wpłacić tylko jedną koronę i opisie transakcji przekazać swoją wiadomość do pana prezydenta. W ten o to sposób Czesi piszą do Zemana m.in.: „Stydim se za sveho prezidenta” („Wstydzę się za swojego prezydenta”), „děkuji, už ne” („Dziękuję, już nie”) czy „Ježíš mu odpověděl: Já jsem ta cesta, pravda i život. Nikdo nepřichází k Otci než skrze mne” („Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie”).

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress