Do kogo należą słowackie media? Ile osób czyta najważniejsze słowackie gazety?

Ile osób kupuje słowackie gazety, do kogo należą najważniejsze słowackie media?

„Nový Čas”  to słowacka bulwarówka, najchętniej kupowana gazeta na Słowacji (średni nakład w pierwszej połowie 2017 roku to 82 638). „Nový Čas”, podobnie jak portal aktuality.sk, należy do Ringier Axel Springer.

Słowackie gazety

Półka ze słowackimi gazeta w księgarni Martinus w Bratysławie | fot. Novinka,.pl

Dziennik „Plus jeden deň” (41 131 sprzedaży w I połowie 2017) oraz tygodniki „Plus 7 dní” (najlepiej sprzedający się tygodnik na Słowacji – w I połowie 2017 roku średnio 105 196 sprzedanych gazet) i „Trend” (średnio 9 831 sprzedaży w I połowie roku 2017) należy do News&Media Holding. Wydawnictwo finansuje Penta.

Penta za sprawą Petit jest także w 40 proc. właścicielem dziennika „Sme” (w I połowie 2017 średnio sprzedanych 26 172 egzemplarzy). Pozostałe 60 proc. tej gazety należy do firmy Press, która jest w rękach Petra Vajdy i jego wspólników.

Wydawcą dziennika „Pravda” (jego początki sięgają 1920 roku) jest Perex, który należy do Karla Biermanna. Średnia sprzedaż „Pravdy” w pierwszej połowie 2017 roku to 36 160 gazet.

Właścicielem Mafra Slovenska, wydawcy dziennika „Hospodárske noviny” (średnia sprzedaż w pierwszej połowie 2017 roku to 10 778), jest czeski polityk Andrej Babiš.

„Denník N” należy do sześciu właścicieli firmy Eset i redaktorów gazety. Wedle deklaracji gazety średni nakład drukowanego dziennika w pierwszym kwartale 2017 roku przekraczał 3 tys. egzemplarzy.

Ogólnotematyczna komercyjna telewizyjna stacja TV JOJ jest w rękach słowackiej grupy finansowej J&T Finanse Group i chińskiej grupy CEFC.

X Radio Expres należy do Bauer Media, a słowacka telewizja informacyjna TA3 do słowackiego biznesmena Ivana Kmotríka.

Dane na podstawie słowackiego dziennika Sme oraz czeskiego portalu MediaGuru. A tutaj fajne zestawienie jak sprzedają się słowackie dzienniki, tygodniki i inne magazyny.

[Łukasz Grzesiczak]

 

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress