Książkowy konkurs Novinki i Czeskich Klimatów

Na zdjęciu przypadkowi młodzieńcy spotkani w Czeskim Cieszynie | fot. redakcja

Dziś podczas obiadu w Czeskim Cieszynie widzieliśmy pierwszą ubraną choinkę. Na co dzień nasza ironia i sarkazm skrywa nasze romantyczne oblicze, tym razem jednak nie boimy się pokazać, że świąteczna atmosfera rozgrzewa i nasze serca. Dowód? Mamy dla Was prezenty. Książkowe. To pięć lektur ufundowanych przez Czeskie Klimaty. Wśród nich książki: Ireny Oberamnovej, Jaroslava Rudiša, Jaroslava Haška i Markety Pilatovej.

Na początek trochę o nagrodach – z premedytacją nie rozdajemy żadnego Kundery, Hrabala i Havla. A co! Wśród naszych nagród honoru absolutnej klasyki książka Jaroslava Haška „Szczęśliwe gniazdko i inne humoreski” w tłumaczeniu Stefana Dębskiego (Vis-a-vis/Etiuda). Mam też dwie pozycje popularnej scenariopisarki po FAMU, którą w Polsce próbowano – na Boga, dlaczego? – promować jako czeską Katarzynę Grocholę. „Poradnik dla niegrzecznych kobiet” w tłumaczeniu Jana Stachowskiego (Wydawnictwo Literackie) przypomina raczej prekursorskie w Polsce feminizujące „Siostrzane uczucia” Małgorzaty Domagalik. Tego nie można raczej już powiedzieć o innej książce Ireny Obermannovej „Proszę się nie rozłączać” w przekładzie także Jana Stachowskiego (Wydawnictwo Literackie), która przenosi nas bardziej w literacki świat czytadeł Michala Viewegha.

W naszej prezentowej piątce znajduje się jeszcze książka Jaroslava Rudiša „Grandhotel” w tłumaczeniu Katarzyny Dudzic (Goodbooks). Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji po lekturze tej książki będą mogli odpowiedzieć zmierzyć z iście meteorologicznym determinizmem, który popularyzuje czeski pisarz (tych, którym ostatnie zdaje niewiele mówi zachęcamy do lektury wywiadu z Jaroslavem Rudišem opublikowanego na naszym portalu). Prezentową piątkę zamyka Marketa Pilatova i jej „Żółte oczy prowadzą do domu” w tłumaczeniu Tomasza Grabińskiego i Katarzyny Dudzic (Goodbooks). Polski wydawca promował Pilatovą jako Kunderę w spódnicy. Nam nie przychodzi na myśl jak Kundera w spódnicy opisałby popularny zwyczaj czeskich lekarzy z sikaniem do umywalki. Dosyć. Miało nie być ani słowa o Kunderze.

Jak zdobyć książki?

Pięć książek, dla – chyba – różnych czytelniczek i czytelników. Dlatego zachęcamy wszystkich novinkowiczów do wzięcia udziału w konkursie, który odbędzie się na naszym facebookowym profilu www.facebook.com/portalNovinka. Do 26 grudnia do 23:59 pod adresem lukasz@novinka.pl czekamy na Wasze zdjęcia z Czech (błagamy, zmniejszcie je przed wysłanie, nie będziemy z nich robić sobie tapety w kuchni). Nieważne jakie, bylebyście Wy byli ich autorami. Zdjęcia podpisujecie. Zależy nam na zobaczeniu jak Wy widzicie naszych południowych sąsiadów. Każdy może maksymalnie wysłać trzy fotografie. Postaramy się na bieżąco publikować je na naszym fanpage’u w osobnym katalogu. Po 26 grudnia nasze subiektywne i absolutnie nieprzekupne jury wybierze dwa najfajniejsze zdjęcia (ich autorzy otrzymają książkę), pozostałych trzech laureatów wybierzemy już w głosowaniu na naszym facebookowym portalu.

Za ufundowanie nagród dziękujemy Czeskim Klimatom.

[łg]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
1 komentarz dla tego wpisuWyślij swoje
  1. Nie wiem czemu tak rzadko pisze się o takich rzeczach?

Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress