Już po raz szesnasty Cieszyn i Czeski Cieszyn w czasie majówki staną się stolicami kina.
1. Program
29 kwietnia w Cieszynie i Czeskim Cieszynie rozpocznie się 16. Kino na Granicy. Przegląd filmów czeskich, słowackich i polskich potrwa do 4 maja. W tym czasie organizatorzy zaplanowali ponad setkę wydarzeń: projekcji filmowych, spotkań z filmowcami, koncertów, promocji książek i wystaw (nie tylko) z Europą Środkową w roli głównej. Tym razem poza najnowszymi filmami zobaczymy retrospektywę twórczości fabularnej i dokumentalnej słowackiego reżysera Dušana Hanáka, prace reżysersko-operatorskiego tandemu Janusz Majewski & Kurt Weber oraz wybór najciekawszych środkowoeuropejskich ekranizacji prozy – urodzonych w tym samym roku – Franza Kafki i Jaroslava Haška. Organizatorzy przygotowali filmowe cykle z okazji okrągłej rocznicy wybuchu I wojny światowej. W ramach serii „Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii” widzowie będą mieli szanse obejrzeć dokonania między innymi Agnieszki Holland czy Barbary Sass. Popularnej polskiej absolwentce praskiej szkoły filmowej FAMU i tłumaczce powieści Milana Kundery zostanie poświęcona przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa „Polska, Europa, świat. Twarze Agnieszki Holland”. Specjalnym gościem Kina na Granicy będzie także kino ukraińskie.
Jak zawsze w Cieszynie na Wzgórzu Zamkowym wystąpią ciekawe muzyczne grupy: Kieslowski (CZ), Bokka (PL), Zrní (CZ), Dr Misio (PL) oraz Puding pani Elvisovej (SK).
Dokładny rozkład jazdy znajduje się na stronie organizatorów. Z doświadczenia wiemy, że rozkład bywa ruchomy, więc warto zaglądać i sprawdzać, czy nie dokonano jakiś zmian.
Imprez i filmów jest – jak zawsze – wiele. Nie będziemy zabierać Wam czasu naszymi typami. Macie swój rozum, swoje gusta. Katalog do ręki, w nim opisy imprez i do dzieła!
2. Dojazd
To największa zmora festiwalowiczów. Z Krakowa do Cieszyna z dworca autobusowego odjeżdża sporo autobusów: Interpalm, Comfortbus, Lajkonik i PKS. Cały bilet kosztuje do 20 złotych. Ostatni z autobusów z Krakowa do Cieszyna odjeżdża o 21:50 i jest na miejscu o 01:00. Podróż planowo trwa do 3 godzin i jest znośna (busy są w miarę wygodne, duże i niekiedy mają wi-fi).
Tego zupełnie nie można powiedzieć o autobusowej komunikacji z Katowic obsługiwanej przez firmę Bus Brothers. Busy odjeżdżają z placu Andrzeja (tył dworca PKP w Katowicach), bilet kosztuje 13 złotych, podróż trwa około 1:30. Tylko dla osób o mocnych nerwach. Ten, który wchodzi, niech żegna się z nadzieją.
Reasumując: jeśli w drodze do Cieszyna możecie wybrać między przesiadką w Katowicach i w Krakowie – polecamy po drodze spróbować obwarzanka przy Bazylice Mariackiej.
Pociągi z Katowic jeżdżą, ale rzadko i podróż trwa bardzo długo (Koleje Śląskie z przesiadką w Czechowicach-Dziedzicach, czas podróży do 3 godzin, jeżdżą trzy razy dziennie). Z Warszawy do – oddalonych o kilkanaście kilometrów od Cieszyna – Zebrzydowic jedzie pociąg międzynarodowy do Wiednia. Koszt przejazdu Warszawa Centralna – Zebrzydowice EIC to 130 złotych (bilet normalny). Pociąg jedzie nieco ponad 4 godziny, ciężko zgrać dojazd z Zebrzydowic do Cieszyna, ale można spróbować. O 20:04 z Warszawy Centralnej odjeżdża TLK Chopin. W Zebrzydowicach zatrzymuje się o 00:54. Koszt biletu to 65 zł (cały bilet). W Zebrzydowicach pozostaje taksówka (zamów wcześniej, w Zebrzydowicach nie ma postoju taksówek) lub podłączenie się do pasażera, który samochodem jedzie z Zebrzydowic do Cieszyna (mieszkańcy Cieszyna często jadą do Warszawy z Zebrzydowic i zostawiają samochód na parkingu obok dworca).
Dla wytrwałych możliwa jest opcja: Warszawa – Bohumin i tam przesiadka na Cesky Tesin. Opcja najdroższa i najmocniej zakręcona, ale możliwa. Dworzec w Czeskim Cieszynie jest blisko centrum Cieszyna.
3. Spanie
Z tym też ciężko, jeśli nie zrobiliście wcześniej rezerwacji. Ale nie ma co płakać. Na stronie organizatorów w specjalnej zakładce znajdziecie informacje o wolnych miejscach noclegowych. Cieszyn to miasto miłych i serdecznych ludzi, jak będziecie już na miejscu to zawsze coś znajdziecie. Najlepiej po prostu pytać w Biurze Festiwalowym.
4. Miejsca imprez
Cieszyn i Czeski Cieszyn to dwa płuca historycznie jednego organizmu. Wszystko jest tu blisko siebie. Brak komunikacji miejskiej między polską a czeską stroną nie powinien Was odstraszać, wszędzie można dojść na nogach. Cieszyńskie drogi ze względu na remont kanalizacji przypominają raczej poligon wojskowy, samochód lepiej zostawić poza centrum i po mieście poruszać się pieszo.
Festiwalowe imprezy odbywają się w Avionie (spoko kawiarnia w Czeskim Cieszynie tuż przy Moście Przyjaźni łączącym Polskę i Czechy – uwaga! od kilku miesięcy nie można tu płacić złotówkami!), Kinie Central (Czeski Cieszyn, blisko rynku w Czeskim Cieszynie w pobliżu dworca), Domu Narodowym (rynek w Cieszynie), KaSS (popularna Strzelnica, nad rzeką Olzą, w Czeskim Cieszynie przy Moście Wolności, z którego wyjeżdżało się kiedyś z Czech do Polski – to nowa i nieznana dotychczas uczestnikom lokalizacja), Kinie Piast (obok rynku w Cieszynie), Galerii Szarej (przy samym rynku w Cieszynie, obok Ratusza) i w Teatrze im. Adama Mickiewicza (z cieszyńskiego rynku trzeba zejść ulicą Menniczą w kierunku Mostu Przyjaźni). Koncerty i projekcie pod chmurką odbywać się będą na Wzgórzu Zamkowym (koniec ulicy Głębokiej, blisko Mostu Przyjaźni).
W cieszyńskiej Krytyce Politycznej (w pobliżu kawiarni Avion, ale po polskiej stronie) w tym roku będzie Biuro Festiwalowe. Obok biura znajduje się księgarnia KP – zniżki na książki filmowe sięgają 50 procent.
Na rynku w Cieszynie znajduje się (budynek Ratusza) informacja turystyczna, gdzie można zdobyć mapę.
5. Jedzenie, picie, kawa
Oczywiście nie samym kinem żyje człowiek. Świetna kawa jest m.in. w Presso (Wzgórze Zamkowe), Cafe Muzeum (Park Pokoju, budynek Muzeum Śląska Cieszyńskiego, przy samym rynku w Cieszynie) i kawiarni Avion (Czeski Cieszyn). W Presso spokojnie zapłacicie w złotówkach i koronach.
Na piwo polecamy wybrać się do Presso (ogromny wybór także czeskiego piwa), do Huberta (Czeski Cieszyn, ulica Hlavna/Główna zaraz za Mostem Przyjaźni). Głowa będzie Was pewnie boleć po wizycie w Orlicy (trochę dalej niż Hubert). Hubert i Orlica to typowe czeskie hospody, gdzie spokojnie zapłacicie złotówkami (choć kurs nie będzie należał do najlepszych, nie będzie również złodziejski). Swój urok ma piwo na rynku w Merkurym (fajny ogródek, spoko pierogi, niezłe śniadania). Ale cieszyński rynek to w tym roku raczej nie będzie Wasze ulubione miejsce, chyba, że lubicie siedzieć tuż obok samochodów i koparek. Serdecznie polecamy za to bar przy Cieszyńskiej Wenecji (Przykopa 29). Warszawa ma Chłodną 25, Kraków Lokatora, Katowice mają Kato, a Cieszyn Bar Wenecję. Piwo, wódka, trochę jedzenia i dobre towarzystwo.
Na szybkie jedzenie warto wybrać się do Limonki (cieszyńska odpowiedź na hamburgerową modę) przy ulicy Szersznika (boczna od rynku w Cieszynie). Spora oferta także dla tych, którzy nie kochają mięsa. Na domowe jedzenie zaprasza też Zakątek i Zapiecek (idąc z rynku w Cieszynie ulicą Głeboką trzeba zejść w lewo w okolicę Studni Trzech Braci). W tej samym rejonie znajduje się Winiarnia u Czecha. Nieco drożej, ale za to dobre jedzenie, fajne wino w karafkach. Dla amatorów dobrego jedzenia, którzy marzą o czymś więcej niż „smażak” o smaku przypalonej podeszwy polecamy Pizzerię da Capo w Czeskim Cieszynie (Sokola Tumy, boczna od Hlavnej). Trochę dalej (30 minut drogi pieszo, 5 minut samochodem) wzdłuż linii kolejowej na Ostrawę przy ulicy Karwińskiej 51 czeka na Was Restauracja na Brandysie. Jeśli zjecie tam czeskie jedzenie, już nigdy nie będziecie chcieli zjeść niczego innego. Koniecznie.
6. Inne atrakcje
A może Cieszyn znów Was zachwyci i będziecie mieli ochotę dowiedzieć się o nim czegoś więcej? Książkowym fetyszystom polecamy niezwykły przewodnik po mieście „Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem tramwaju” autorstwa Marcina Żerańskiego oraz pokoleniową powieść cieszynianina Mirosława Gabrysia „Zwłoki monterów idą w miasto”, w której autor przemycił wiele cieszyńskich historii ostatnich trzydziestu lat.
Zainteresowani historią mogą ucieszyć się z lektury „Kalendarza cieszyńskiego 2014″, w którym opublikowano m.in. wspomnienie o niezwykłym koncercie Jacka Kaczmarskiego w Cieszynie i esej Ireny French z Muzeum Śląska Cieszyńskiego o mieszkającym nad Olzą Jarku Nohavicy. Wspomniane książki pewnie można dostać w księgarni przy ulicy Głębokiej lub w informacji turystycznej na rynku w Cieszynie.
Skoro już mowa o książkach, serdecznie zapraszamy na spotkanie promocyjne książki “Hrabal i inni. Adaptacje czeskiej literatury”, które odbędzie się w środę (30 kwietnia) o godzinie 13:00 (przed projekcją filmów “Hulki-Laskowskiego spotkanie ze Szwejkiem” J. Głębskiego i “Przygody dobrego wojaka Szwejka” J. Trnki) w Kinie Piast. Na pytania publiczności odpowiadać będzie dr Ewa Ciszewska, filmoznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego i współredaktorka książki.
Łukasz Grzesiczak