15. Przegląd Filmowy Kino Na Granicy, 30 kwietnia – 5 maja, Cieszyn i Czeski Cieszyn

W tym roku zmienia się siedziba biura festiwalowego. Swoje pierwsze kroki na Kinie Na Granicy należy kierować nie do Zamku Cieszyn, ale do siedziby Euroregionu Śląska Cieszyńskiego, która znajduje się tuż za mostem Przyjaźni | fot. materiał organizatorów

Już po raz 15. w majowy weekend Cieszyn i Czeski Cieszyn zmienia się w stolicę kina. Przez sześć festiwalowych dni widzowie będą mieli szansę obejrzeć nowości czeskiej, słowackiej i polskiej kinematografii. Podobnie jak w ostatnich latach nie zabraknie też filmów węgierskich. Na ten rok organizatorzy przygotowali retrospektywy filmów Jerzego i Macieja Stuhrów, Czechów Miroslava i Davida Ondříčków oraz słowackiego reżysera i scenarzysty Petera Solany.

W tym roku zmieniamy siedzibę naszego biura festiwalowego. Zapraszamy do widocznej na zdjęciu siedziby Euroregionu Śląska Cieszyńskiego

Tym razem zrezygnowano z cieszącej się ogromnym zainteresowaniem filmowej prelekcji, która odbywała się po obu stronach rzeki Olzy (publiczność siedziała po stronie czeskiej, a ekran był w polskim Cieszynie). W zamian odbędą się cztery prelekcje filmowe pod Wieżą Piastowską na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym tuż obok znanej z dwudziestozłotowych banknotów Rotundy. Dodatkowo jednym z tematem festiwalowych filmów będzie rzeka. Odwiedzający Cieszyn i Czeski Cieszyn będą mieli także okazję zobaczenia filmów o konflikcie izraelsko-palestyńskim.

15. Przegląd Filmowy Kino Na Granicy to nie tylko filmy, ale także szansa na udział w prelekcjach dotyczących środkowoeuropejskiej kultury, spotkań branżowych i koncertach. Zagrają czeskie Toxique, PzH, Floex, słowacki Korben Dallas i polska Ruta z Maciejem Szajkowskim.

Cały program [pdf]

[Łukasz Grzesiczak]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress