Kim pan jest, Panie Szulkin? Relacja z Łodzi

„Filmowe science-fiction w Europie Środkowej” to wspólny projekt naukowy studentów filmoznawstwa Uniwersytetu Karola w Pradze oraz adeptów filmoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, który ma na celu przybliżyć i opisać filmy s-f powstałe w Czechach i w Polsce | fot. Paweł Ciołkiewicz

Na to pytanie – zaczerpnięte z tytułu filmu o reżyserze – próbowali sobie odpowiedzieć filmoznawcy z Łodzi i z Pragi w ostatnim tygodniu września tego roku. I chyba takie filmowe łamigłówki im się spodobały, bo zaowocowały nawiązaniem długoterminowej współpracy w ramach projektu „Filmowe science-fiction w Europie Środkowej”.

„Filmowe science-fiction w Europie Środkowej” to wspólny projekt naukowy studentów filmoznawstwa Uniwersytetu Karola w Pradze oraz adeptów filmoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, który ma na celu przybliżyć i opisać filmy s-f powstałe w Czechach i w Polsce.

Bohaterem pierwszego spotkania, które odbyło się w ramach projektowego cyklu, był Piotr Szulkin – reżyser, scenarzysta filmowy i teatralny, aktor, plastyk, prozaik, pedagog, wykładowca łódzkiej szkoły filmowej, autor niezapomnianych: Ga, ga: Chwała bohaterom (1985) czy O-bi, O-ba: Koniec cywilizacji (1984). Od 23 do 27 września w kinie Kinematograf w Łodzi zostały zaprezentowane wybrane filmy Szulkina: Golem (1979), Wojna światów – następne stulecie (1981), Ubu król (2003) i wiele innych.

Jednak projekt Sci-fEAST to nie tylko filmowe projekcje. Na uczestników łódzkiego tygodnia z Szulkinem czekało także wiele innych atrakcji, w tym: spotkanie z samym reżyserem (27 września) i prezentacja książki „Piotr Szulkin. Życiopis”, możliwość poznania i posłuchania występu Józefa Skrzeka – kompozytora muzyki do filmów Szulkina, który uczestniczył w pokazach filmowych 26 września czy wystawa prac Szulkina w filmowym pubie Studio 102 Cafe Foto Club.

Najważniejszym elementem wrześniowego spotkania była jednak prezentacja międzynarodowego projektu studenckiego, którą poprowadziła dr Ewa Ciszewska z Instytutu Kultury Współczesnej UŁ. W czasie spotkania studenci Uniwersytetu Karola w Pradze zaprezentowali swoje dotychczasowe ustalenia dotyczące filmowego science-fiction. Podczas seminarium w Instytucie Kultury Współczesnej zostały ustalone warunki dalszej współpracy i plany na najbliższą przyszłość.

We wszystkich wrześniowych wydarzeniach uczestniczyli partnerzy projektu, czyli studenci Katedry Studiów Filmowych Uniwersytetu Karola w Pradze. Czesi mieli okazję nie tylko wspólnie z łódzkimi filmoznawcami przyglądać się filmom science-fiction (także przez kameralną rozmowę z Szulkinem), ale i zwiedzić Łódź. W ramach poznawania miasta odbyli spacer po cmentarzu żydowskim, zwiedzili także Muzeum Kinematografii i ulicę Piotrkowską. Oprócz zabytków mieli okazję poznać również polską kuchnię – najbardziej smakowały im naleśniki w Manekinie.

Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Miłośników off Kultury SMoK, Muzeum Kinematografii w Łodzi i studenci filmoznawstwa z Łodzi. Całe przedsięwzięcie było możliwe do przeprowadzenia dzięki ścisłej współpracy UŁ z Muzeum Kinematografii, które nie tylko zorganizowało przegląd filmowy, ale i oferowało przestrzeń do wspólnej wymiany myśli oraz bilety i karnety do kina, które można było wygrać w przeprowadzanych przez organizatorów konkursach. Fundatorami nagród książkowych byli pracownicy Instytutu Kultury Współczesnej UŁ. Projektowi patronują ponadto: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Karola w Pradze, portal Popmoderna oraz Czeskie Centrum w Warszawie.

Wrześniowe wydarzenie to dopiero początek polsko-czeskiej przygody z filmami science-fiction. Planów jest dużo, nie brakuje również zapału. Uczestnicy projektu są otwarci na nowe osoby, które chciałyby przyłączyć się lub po prostu być na bieżąco z efektami pracy grupy pasjonatów. O wszystkich wydarzeniach można się dowiedzieć, śledząc profil projektu na facebooku: Sci-Film EU, który znajduje się pod adresem: http://www.facebook.com/FilmoweSciFi.

[Agnieszka Barczyk]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress