Los Kina na Granicy wciąż nie jest pewny. List organizatorów do miłośników Festiwalu

Z prawej Jolanta Dygoś, dyrektorka Festiwalu Kino Na Granicy | fot. materiał organizatorów

Drodzy Widzowie!

Wiemy, że podczas ostatniej edycji Kina na Granicy dał się odczuć nastrój dość ponury, klimat niepewności, aura pytań pozostawionych bez odpowiedzi, w dodatku podsycanych rozmaitymi pogłoskami i plotkami… Winni jesteśmy kilka słów wyjaśnienia.

W tym roku wyczerpaliśmy możliwości finansowania naszej imprezy ze środków Unii Europejskiej, dzięki której rozwijaliśmy się przez kilka ostatnich lat. Stanowiły one połowę całego budżetu. Państwowe i lokalne instytucje oraz samorząd nas, delikatnie mówiąc, finansowo nie rozpieszczają. Musimy zatem znaleźć inne źródła. Bo wyjścia mamy trzy:
1. Zrobić zdecydowanie mniejszą, uboższą imprezę, słowem – cofnąć się o kilka lat.
2. Na 14. edycji zakończyć piękną przygodę, której na imię Kino na Granicy.
3. Znaleźć poważnego sponsora i iść do przodu.

Pierwszego nie chcemy, drugie trudno nam sobie nawet wyobrazić, zostaje wyjście trzecie. W tę stronę zmierzamy. I choć los Kina na Granicy wciąż nie jest pewny, to wydaje się, że udało się wzniecić pewien ferment, uchylić różne drzwi i odkryć ścieżki, miejmy nadzieję, że dzięki temu przetrwamy. Trzymajcie kciuki!

Dostaliśmy od Was, naszych Widzów i Gości, mnóstwo słów wsparcia i deklaracji chęci pomocy, za które jeszcze raz najserdeczniej dziękujemy!

Póki co rozliczamy 14. Kino na Granicy i planujemy 15., jak co roku, normalnym trybem, bez rewolucyjnych zmian.

A co dla Was przygotowujemy? Kontynuując przyglądanie się środkowoeuropejskiemu kinu gatunkowemu, tym razem zaprezentujemy filmy muzyczne. Możecie się spodziewać „Zakazanych piosenek” (Leonard Buczkowski, 1946) czy „Starców na chmielu” (Ladislav Rychman, 1964). Bohaterem jednej z retrospektyw będzie słowacki klasyk Peter Solan (ur. 1929), autor znakomitego filmu „Bokser i śmierć” (1962) według opowiadania Józefa Hena i „Sprawy Barnaby Kosa” (1964). A w cyklu „Granice i mury świata” najprawdopodobniej przyjrzymy się „murowi bezpieczeństwa” dzielącemu Izraelczyków i Palestyńczyków.

15. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 5 maja 2013 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie!

[materiał organizatora]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress