Fest zabawa, czyli Fest Anča w Żylinie. Festiwal stratuje już 29 lipca

Już po raz dziesiąty w Żylinie, między 29 czerwca a 2 lipca, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Animacji Fest Anča Żylina 2017. W ramach festiwalu organizatorzy zapraszają na między innymi: Międzynarodowy Konkurs Wideoklipów, Game Days, serię kreatywnych warsztatów i wiele wydarzeń towarzyszących, skierowanych zarówno do dzieci jak i dorosłych.

Wśród gości nie zabraknie takich gwiazd świata animacji jak Robert Morgan, twórca animowanych filmów grozy, czy wielokrotnie nagradzany, znany chociażby z takich filmów jak „The Five Minute Museum” (2015) Paul Bush. Uczestnicy będą mieli szansę obejrzeć filmy takich gwiazd jak jak Dahee Jeong (Grand Prix Hiroshima International Animation Festival za film „The Empty”) czy uzdolniona węgierska reżyserka Luca Toth, której animacja „Superbia” (czesko-słowacko-węgierska koprodukcja) znalazła się w selekcji konkursu w Cannes (Semaine de la Criticue).

Fest Anca 2017_02

O festiwalu

„Międzynarodowy Festiwal Animacji Fest Anča wciąż powiększa swój zasięg, co tylko i wyłącznie wychodzi mu na dobre. Problemem nie jest wybranie z programu tego, co chcielibyście widzieć, a raczej tego, co moglibyście ewentualnie odżałować” – napisano w zeszłorocznym wrześniowym wydaniu magazynu Film.sk.

W styczniu prestiżowy portal Cartoonbrew umieścił festiwal Fest Anča w spisie najlepszych festiwalów filmu animowanego. O rosnącej sile międzynarodowego rażenia świadczy wciąż wzrastająca ilość filmów zgłaszanych do konkursu. W tym roku zgłoszono ich aż 1589, czyli prawie o 350 więcej, niż w zeszłym. Do ostatecznego konkursu zakwalifikowano 34 filmy. Nie zabraknie również polskich twórców. Polskę reprezentować będą: Marta Magnuska, Anita Kwiatkowska-Naqvi, Renata Gąsiorowska, Tymon Albrzykowski, Tomasz Popakul, Marta Pajek i Karolina Głusiec.

Międzynarodowy festiwal animacji Fest Anča ma już dziesięć lat! W przeciągu jednej dekady z małego festiwalu udało się stworzyć wydarzenie, w którym czynnie biorą udział również docenieni twórcy. Podczas ostatnich lat na festiwalu zaprezentowano twórczość artystów nominowanych do wielu prestiżowych nagród. Celem festiwalu Fest Anča jest także wsparcie i promocja słowackiej animacji. Niestety, w tym roku nie odbędzie się konkurs słowackiej twórczości. Dlaczego? Oddajmy głos organizatorom. – W tym roku po długim czasie musieliśmy zrezygnować z konkursu słowackich filmów. W ostatnim czasie nie powstała wystarczająca ilość animacji, które swoją jakością i wartością artystyczną mogłyby nadawać się do konkursu – wyjaśnia dyrektor programowy festiwalu Maros Brojo. I dodaje: – Tym razem przybliżymy widzom słowacką twórczość powstałą w przeciągu ostatnich lat, w specjalnie przygotowanej Słowackiej Panoramie.

Ze słowackich produkcji w Międzynarodowym Konkursie znalazł się studencki film „Chilli” autorstwa Martiny Mikušovej. Z kolei bajka „Wycieczka” z pracowni reżyserki i producentki Vandy Raymanovej nominowana jest do Międzynarodowego Konkursu Filmów dla Dzieci. Między dziewięcioma filmami dla najmłodszych znalazły się aż trzy filmy rosyjskie. – Rosyjska szkoła animacji dla dzieci, która ma długoletnią tradycję, po raz kolejny pokazała swoją siłę, nawet jeśli w ciągu ostatnich lat nie była obecna w naszym regionie – uważa Brojo.

Fest Anča, oprócz wyselekcjonowanych filmów, które wezmą udział w Międzynarodowym Konkursie, ogłosiła również sekcje pozakonkursowe, takie jak: Światowa Panorama, Światowa Panorama Filmów dla Dzieci, Współczesna Animacja Abstrakcyjna i Nienarracyjna, Słowacka Panorama i wiele innych, które znajdziecie w programie festiwalu.

Węgierska Panorama

W tym roku w sekcji zagranicznej skupiono się na twórczości węgierskiej. – Przypomnimy sobie twórczość pierwszej generacji węgierskiego filmu animowanego, którą przedstawiali np. Guyal Macskassy, czy Feliks Kassowitz. Zaprezentujemy również współczesnych twórców, odnoszących spektakularne sukcesy, takich jak reżyser Peter Vacz. Twórca za swój film „Królik i jeleń” (2013) dostał aż 120 nagród, a jego film znalazł się w najnowszym wydaniu książki „A new History of Animation” [FILM SIĘ ZNALAZŁ CZY JEGO OPIS?], która niedawno wyszła w prestiżowym wydawnictwie Thames and Hudson w Nowym Jorku – zapowiada Maros Brojo.

Game Days

Fest Anča Game Days organizowane są przy współpracy ze stowarzyszeniem twórców gier cyfrowych na Słowacji SGDA (Slovak Game Developers Association) oraz słowackim portalem zajmującym się grami Sector.sk. Dlatego w ramach międzynarodowego Festiwalu Animacji Fest Anča odbędzie się czwarte wydanie Game Days (30.06 i 1.07) mającej na celu otwarcie dialogu pomiędzy światem gier a światem filmu animowanego. Zadaniem wydarzenia jest zapoznanie szerokiej publiczności z problematyką tworzenia gier komputerowych i gier na konsolę. W ramach Game Days zostaną pokazane również filmy dokumentalne, których tematyka dotyczy gier. Tym razem wydarzenie umożliwia młodym twórcom prezentację i testowanie opracowanych przez siebie gier na żywo, przy udziale graczy. Podczas Game Days po raz pierwszy zostanie otwarta wystawa słowackich gier komputerowych, która powstała we współpracy ze Słowackim Muzeum Designu.

Bobby Yeah1

Fest Anča w Żylinie stratuje już 29 lipca | fot. materiał organizatora

Program dla dzieci

Gwoździem programu dla dzieci będzie Międzynarodowy konkurs filmów dla dzieci, w którym mali widzowie będą mogli bezpośrednio wcielić się w rolę jury i wybrać swoich faworytów, spośród najnowszych produkcji z całego świata. Nie zabraknie również kina familijnego, codziennie mali widzowie będą mieli okazje wraz z rodzicami poznać klasykę kina i filmy takie jak pełnometrażowe anime „Spirited Away: W krainie bogów”. Nie zabraknie też starych dobrych dobranocek.
Międzynarodowy festiwal animacji Fest Anča już po raz dziesiąty odbędzie się w Żylinie. Wydarzenia i projekcje będą odbywać się w Centrum Kultury Dworzec Żylina- Zarzecze, w żylińskim Teatrze Lalek, Nowej Synagodze, Teatrze Miejskim oraz w przestrzeni miejskiej. Ceny karnetów wahają się od 15 do 26 Euro. Dzieci do 12 mają wstęp wolny na cały festiwal.

Program i dokładniejsze informacje dotyczące gości, prezentowanych filmów i gier znajdziecie na stronie internetowej, Facebooku i Twitterze.

[Weronika Gogola]

O autorze
Dziennikarz i założyciel serwisu Novinka.pl.
Dodaj komentarz

Podaj swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Podaj prawidłowy adres email

Adres email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

Novinka.pl © 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress